| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy dopuszczalna jest inwentaryzacja w sklepie w niedzielę, w którą przypada święto

Czy dopuszczalna jest inwentaryzacja w sklepie w niedzielę, w którą przypada święto

Prowadzimy sklep, w którym zatrudniamy kilku pracowników. W Nowy Rok chcemy przeprowadzić w sklepie inwentaryzację, żebyśmy mogli prowadzić sprzedaż 2 stycznia. W 2012 r. święto 1 stycznia przypada w niedzielę. Czy w związku z obowiązującym zakazem pracy w placówkach handlowych w święta, dzień ten należy traktować jak niedzielę czy jak święto? Jeżeli ten dzień potraktujemy jak dzień świąteczny, a pracownicy w tym dniu będą tylko uczestniczyć w inwentaryzacji i sklep będzie zamknięty, to czy dojdzie do naruszenia zakazu pracy w handlu w święta? Jak rozwiązać ten problem?

W niedzielę 1 stycznia Państwa pracownicy nie będą mogli pracować, ponieważ zakaz pracy w placówkach handlowych dotyczy też świąt, które przypadają w niedzielę. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że sklep będzie zamknięty, a pracownicy będą przeprowadzać inwentaryzację. Do przeprowadzenia inwentaryzacji mogą Państwo zatrudnić osoby na umowy cywilnoprawne.

Praca w święta w placówkach handlowych jest zabroniona. Dotyczy to także świąt przypadających w niedzielę (art. 1519a § 2 Kodeksu pracy). Nie mogą zatem Państwo polecić pracy pracownikom 1 stycznia 2012 r. Wykaz świąt wolnych od pracy w 2012 r. przedstawiamy poniżej:

Święta wolne od pracy w 2012 r.

1 stycznia

Nowy Rok

6 stycznia

Święto Trzech Króli

8 kwietnia

pierwszy dzień Wielkanocy

9 kwietnia

drugi dzień Wielkanocy

1 maja

święto państwowe

3 maja

święto narodowe Trzeciego Maja

27 maja

pierwszy dzień Zielonych Świątek

7 czerwca

Boże Ciało

15 sierpnia

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada

Wszystkich Świętych

11 listopada

narodowe Święto Niepodległości

25 grudnia

pierwszy dzień Bożego Narodzenia

26 grudnia

drugi dzień Bożego Narodzenia

Zakaz pracy w placówkach handlowych w święta polega nie tylko na zakazie prowadzenia działalności handlowej, ale również obejmuje zakaz wykonywania innych prac przez pracowników tych placówek, czyli np. uczestnictwa w inwentaryzacji. Oznacza to, że pracy w święta w handlu nie mogą podjąć nie tylko pracownicy zatrudnieni na stanowiskach sprzedawców, ale również wszyscy inni, np. ochroniarze, informatycy lub księgowi.

WAŻNE!

W święta pracownicy placówek handlowych nie mogą również wykonywać w tych placówkach innych prac niż handel.

Nie ma jednak przeszkód, aby inwentaryzację 1 stycznia przeprowadziły osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Zakaz pracy w placówkach handlowych dotyczy bowiem tylko pracowników. Pracę w takich placówkach w święta mogą więc wykonywać np. właściciele sklepów, osoby z nimi współpracujące czy osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne.

Zawierając umowy cywilnoprawne trzeba zwrócić uwagę, żeby nie spełniały one elementów właściwych dla umów o pracę, tzn. aby praca nie była wykonywana w warunkach podporządkowania pracodawcy (pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym). Warto również zawrzeć w jej treści zapisy charakterystyczne dla umów cywilnoprawnych, np. można wprowadzić w takiej umowie postanowienie, że zleceniobiorca może zostać zastąpiony za zgodą zleceniodawcy przez osoby trzecie. Jeżeli dojdzie do zawarcia umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których powinna zostać zawarta umowa o pracę, będzie to stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Jest ono zagrożone karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Podstawa prawna:

  • art. 22, art. 1519a, art. 281 pkt 1 Kodeksu pracy,
  • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »