| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy trzeba zapewniać przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy w instytucjach kultury

Czy trzeba zapewniać przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy w instytucjach kultury

Jesteśmy instytucją kultury, której pracownicy często wykonują pracę w weekendy prowadząc lub organizując różnego rodzaju imprezy kulturalne w naszym mieście. Czy na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej możemy nie zapewnić tym pracownikom przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym, jeżeli pracownik nie korzysta w tym czasie z urlopu wypoczynkowego?

Niezapewnienie pracownikowi instytucji kultury przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w danym okresie rozliczeniowym jest możliwe, jeżeli pracownik nie korzystał w tym okresie z urlopu wypoczynkowego. Pracownikowi instytucji kultury można bowiem udzielić dni wolnych, wynikających z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, łącznie z urlopem wypoczynkowym w innym okresie rozliczeniowym, w którym pracownik ten urlop wykorzystuje.

UZASADNIENIE

W związku ze specyfiką pracy w instytucjach kultury, takich jak np. domy kultury, biblioteki, teatry, kina, filharmonie, opery, galerie sztuki itp. ustawodawca przewidział pewne odrębne uregulowania dotyczące czasu pracy zatrudnionych w nich pracowników. Wynika to z faktu, że ośrodki te wykonują swoją działalność kulturalną głównie w weekendy. Jednym z takich uregulowań jest przepis stanowiący, że pracownikom instytucji kultury mogą być udzielane dni wolne od pracy, wynikające z rozkładu czasu pracy w 5-dniowym tygodniu pracy, łącznie z urlopem wypoczynkowym (art. 26d ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej). Oznacza to, że pracodawca nie musi zapewniać pracownikowi przeciętnie 5-dnio- wego tygodnia w tych okresach rozliczeniowych, w których nie korzysta on z urlopu wypoczynkowego. Złożenie przez pracownika wniosku urlopowego zobowiązuje już jednak pracodawcę do udzielania w pierwszej kolejności dni wolnych za pracę w soboty.

PRZYKŁAD

Animator zatrudniony w domu kultury wykonywał pracę we wszystkie soboty w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym okres od kwietnia do czerwca 2011 r. W tym okresie pracownik miał do przepracowania 62 dni, a wykonywał pracę przez 75 dni. Pracownik nie korzystał w tych miesiącach z urlopu wypoczynkowego. Na kolejny okres rozliczeniowy złożył wniosek o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego na cały lipiec 2011 r. (21 dni). Pracodawca jest zatem zobowiązany w pierwszej kolejności do udzielenia temu pracownikowi 13 dni wolnych wynikających z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy za okres od kwietnia do czerwca 2011 r. i odjęcia z puli urlopowej na ten rok jedynie pozostałych 8 dni urlopu wypoczynkowego.

WAŻNE!

Pracodawca nie musi oddawać pracownikowi dni wolnych za pracę w soboty w tym samym okresie rozliczeniowym.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »