| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Różne pory pracy a ustawa antykryzysowa

Różne pory pracy a ustawa antykryzysowa

W myśl ustawy antykryzysowej chcemy zastosować wydłużony okres rozliczeniowy do 6 miesięcy oraz indywidualny rozkład czasu pracy. Wiem, że grafik powinien być sporządzony przynajmniej na 2 miesiące wcześniej. Niemniej jednak w firmie zachodzą różne sytuacje i czasami powstaje konieczność pracy np. od 10.00 do 18.00, a następnego dnia od 7.00 do 15.00. Czy mogę zawiadomić pracownika o zmienionych godzinach pracy dzień wcześniej i co zrobić, gdy pracownik nie wyrazi na to zgody?

Pracodawca może zawiadomić pracownika o zmianie godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy w dniu poprzednim, z kolei pracownik nie może odmówić pracodawcy przyjścia do pracy o wyznaczonej godzinie. Odmowa wykonania polecenia może skutkować konsekwencjami w postaci nałożenia kary porządkowej czy rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035) od 22 sierpnia 2009 r. umożliwia pracodawcom wydłużenie okresów rozliczeniowych. Daje to szansę na uniknięcie nadgodzin, a także na przesunięcie w czasie wypłaty wynagrodzenia za godziny nadliczbowe dobowe.

Wydłużenie okresu rozliczeniowego powinno być uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technologicznymi albo dotyczącymi organizacji czasu pracy. W tej sytuacji okres rozliczeniowy może być wydłużony do 12 miesięcy, pod warunkiem zachowania ogólnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Wprowadzając wydłużony okres rozliczeniowy, pracodawca powinien pamiętać o odpoczynku pracownika, zarówno dobowym, jak i tygodniowym.

W każdym miesiącu stosowania przedłużonego okresu rozliczeniowego harmonogram określający indywidualny rozkład czasu pracy pracownika może być sporządzany na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, musi jednak obejmować co najmniej 2 miesiące. Zdarzają się jednak sytuacje niemożliwe do przewidzenia w momencie sporządzania harmonogramu rozkładu czasu pracy. Dlatego też możliwa jest jego aktualizacja i dostosowanie do potrzeb pracodawcy, oczywiście przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, jak również ich odpoczynku.

Pracownik jest zobowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 k.p.). Należy zwrócić uwagę, że użyty przez ustawodawcę zwrot „polecenie dotyczące pracy” odnosi się zarówno do rodzaju pracy umówionej, jak i do przypadków, w których pracodawca zgodnie z art. 42 § 4 k.p. oddelegowuje pracownika do wykonywania innej pracy niż ta, co do której osiągnięto porozumienie przy zawieraniu umowy o pracę.

Pracownik może jedynie odmówić wykonania sprzecznego z prawem polecenia przełożonego, w sytuacji gdy:

  • nie jest ono związane z wykonywaną pracą,
  • nie jest zgodne z postanowieniami umowy o pracę i nie zachodzą warunki z art. 42 § 4 k.p.,
  • jest sprzeczne z prawem karnym; wówczas istnieje bezwzględny obowiązek powstrzymania się od wykonywania takiego polecenia.

Polecenie pracodawcy nie zostało w przepisach prawa pracy (z wyjątkiem dotyczącym niektórych poleceń w służbie publicznej) obwarowane wymogiem szczególnej formy. Kodeks pracy wymaga jedynie, aby polecenie dotyczyło pracy oraz nie było sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Odmowa podporządkowania się poleceniom pracodawcy dotyczącym organizacji i sposobu wykonania umówionego rodzaju pracy stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę (wyrok SN z 7 lutego 2007 r., I PK 221/06, Pr. Pracy 2007/6/22).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »