| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zagraniczna podróż służbowa w święto

Zagraniczna podróż służbowa w święto

Pracownik jedzie w podróż służbową za granicę. Podczas tego wyjazdu traci dzień wolny (święto) w Polsce. Czy w zamian za pracę za granicą w święto obchodzone w Polsce powinien dostać dodatkowy dzień wolny po powrocie z delegacji?

Pracownik powinien otrzymać dzień wolny od pracy, jeśli w czasie podróży świadczył pracę w dniu świątecznym. Gdyby natomiast dzień świąteczny służył jedynie samej podróży, podczas której pracownik nie wykonywał dodatkowych czynności służbowych, wówczas pracownikowi nie przysługuje dzień wolny.

W przedstawionym stanie faktycznym nie wskazano, jak dokładnie wyglądał pobyt za granicą w dniu, w którym w Polsce przypada dzień świąteczny. Inaczej bowiem kształtują się skutki prawne podróży służbowej, w czasie której pracownik jedynie przemieszczał się do i z miejsca wykonania zadania, a inaczej, gdy wykonywał powierzone zadanie.

Czasu przejazdu do miejsca delegowania i odbycia drogi powrotnej – nawet jeżeli przypada w dniu wolnym od pracy – nie zalicza się do czasu pracy. Przyjmuje się, że sama podróż służbowa nie stanowi wykonywania pracy, albowiem pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy w rozumieniu art. 128 k.p. Dla przykładu można powołać sytuację, w której pracownik otrzymał polecenie wylotu do Madrytu po południu 11 listopada. Wylot w dniu swiątecznym ma umożliwić stawienie się następnego dnia na negocjacje handlowe z hiszpańskim kontrahentem.

Czasem pracy będzie natomiast wykorzystanie czasu podróży na realizację jakiejś konkretnej pracy. W przedstawionym przykładzie czas podróży wejdzie w zakres czasu pracy, jeśli pracownik podczas lotu pracował nad projektem umowy, korzystając z komputera przenośnego. Artykuł 15111 k.p. wskazuje na formy rekompensaty pracy w dniu święta. W zamian za pracę w święto pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Należy zauważyć, że chodzi tutaj o pełny dzień wolny, a nie o czas wolny w wymiarze odpowiadającym czasowi przepracowanemu w dniu święta. Gdyby więc w omawianym przypadku pracownik pracował w samolocie jedynie przez 2 godziny, to i tak byłby uprawniony do całego dnia odpoczynku (wyrok SN z 4 czerwca 1982 r., III PZP 17/82, OSNC 1982/10/148). Prawo do jednego pełnego dnia wolnego nie jest uzależnione ani od wymiaru czasu pracy, ani od systemu czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik.

Gdyby wykorzystanie wolnego dnia w ciągu okresu rozliczeniowego nie było możliwe, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto. W odniesieniu do przypadków łączenia pracy w święto z pracą np. w porze nocnej albo w godzinach nadliczbowych w kontrowersyjnej uchwale z 15 lutego 2006 r. Sąd Najwyższy uznał, że w razie nieudzielenia przez pracodawcę w okresie rozliczeniowym innego dnia wolnego od pracy w zamian za dozwoloną pracę świąteczną w niedzielę lub święto, pracownikowi przysługuje za każdą godzinę takiej pracy tylko jeden dodatek przewidziany w art. 15111 § 2 in fine lub § 3 k.p. (II PZP 11/05, OSNP 2006/11–12/170).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK