| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych

Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych

Jeżeli pracodawca nie chce płacić pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, to w pierwszej kolejności powinien udzielić mu odpowiednio – czasu wolnego albo dni wolnych od pracy.

Udzielanie czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy

Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika, a pracodawca udziela czasu wolnego:

  • najpóźniej do końca danego okresu rozliczeniowego,
  • w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.

Udzielenie czasu wolnego w taki sposób nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. W takim wypadku pracodawca sam ustala czas (dzień) wolny, pracownik zaś zobowiązany jest do wykonania związanego z tym polecenia pracodawcy.

Udzielanie dni wolnych za pracę w wolne soboty

Pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (tu wolna sobota), przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy.

Dzień wolny powinien być udzielony:

  • do końca okresu rozliczeniowego,
  • w terminie uzgodnionym z pracownikiem.

Uprawnienie to powstaje niezależnie od liczby godzin zatrudnienia w dniu wolnym. Nawet jeżeli praca była wykonywana krótko, np. przez 3 godziny, pracownik może domagać się pełnego dnia wolnego w zamian.

Pracodawca nie może wybrać sposobu rekompensowania pracy wykonywanej w ww. warunkach. Ustawowo przewidzianą formą jest udzielenie innego dnia wolnego od pracy. Kodeks pracy nie przewiduje możliwości wypłaty żadnego dodatkowego wynagrodzenia.

Nieudzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym, wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy, jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika (art. 281 pkt 5 k.p.), zagrożonym karą grzywny w wysokości 30 000 zł (pismo GIP nr GPP-249-4560-52/09/PE/RP). „Zwolnienie” z obowiązku udzielania takiego dnia jest dopuszczalne w sytuacji oczywistej niemożności udzielania dnia wolnego (np. w przypadku choroby pracownika, wykonywania pracy w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego) lub w braku uzgodnienia terminu z pracownikiem.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »