| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy można nakazać pracownikom odpracowanie dnia wolnego za dzień żałoby narodowej

Czy można nakazać pracownikom odpracowanie dnia wolnego za dzień żałoby narodowej

Prowadzę sklep spożywczy. Praca w sklepie odbywa się codziennie od poniedziałku do niedzieli. Pracownicy pracują w systemie równoważnym czasu pracy. W niedzielę 11 kwietnia br. ze względu na żałobę narodową daliśmy pracownikom dzień wolny. Wolny dzień z powodu żałoby narodowej wyznaczyliśmy również pracownikom 18 kwietnia br. Czy w takim przypadku możemy obecnie nakazać pracownikom odpracowanie tych dni wolnych? Pracowników obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada w naszej firmie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2010 r.

 Nie mogą Państwo nakazać pracownikom odpracowania dni wolnych udzielonych z powodu żałoby narodowej. Te 2 dni wolne nie mogą również powodować obniżenia wynagrodzenia pracowników.

UZASADNIENIE

Przepisy prawa pracy nie nakazują pracodawcy udzielania wolnego pracownikom z powodu wprowadzenia żałoby narodowej. Państwa decyzja o udzieleniu 2 dni wolnych z powodu żałoby narodowej była zatem dobrowolna. Nie można więc obecnie żądać od pracowników odpracowania tych dni. Nie można także wymagać od pracowników, aby wystąpili o udzielenie na te dni urlopu wypoczynkowego. Dni wolne z powodu żałoby narodowej należy potraktować jako płatną usprawiedliwioną nieobecność w pracy.

Pracownicy zarówno 11, jak i 18 kwietnia br. byli gotowi do wykonywania pracy zgodnie ze swoim rozkładem czasu pracy. Ponieważ nie wykonywali pracy z powodu samodzielnej decyzji pracodawcy, oba dni należy potraktować jako przestój w pracy (art. 81 Kodeksu pracy). Zatem za dni wolne udzielone w związku z żałobą narodową pracownikom przysługuje wynagrodzenie przestojowe. Wynagrodzenie to przysługuje w wysokości wynikającej z osobistej stawki zaszeregowania danego pracownika określonej kwotą miesięczną lub godzinową (art. 81 § 1 Kodeksu pracy). W przypadku gdy pracownicy nie są wynagradzani stawką miesięczną lub godzinową, lecz otrzymują np. wynagrodzenie prowizyjne lub akordowe, przysługuje im za przestój 60% wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie urlopowe. Nie ma również przeszkód, aby pracodawcy wypłacili pracownikom za dni wolne udzielone z powodu żałoby narodowej normalne wynagrodzenie, a nie wynagrodzenie przestojowe.

WAŻNE!

Za dni wolne udzielone przez pracodawcę z powodu żałoby narodowej pracownikom przysługuje wynagrodzenie przestojowe lub normalne, w zależności od uznania pracodawcy.

Jedynie pracodawcy, którzy mieli możliwość z odpowiednim wyprzedzeniem dokonać zmiany grafiku i powiadomili pracowników o zmianie harmonogramu, mogą ustanowić inny dzień pracy w zamian za wolne udzielone w niedziele 11 i 18 kwietnia. Państwo nie dokonali zmiany grafiku przed udzieleniem dni wolnych, dlatego nie mogą Państwo nakazać pracownikom odpracowania udzielonych dni wolnych w związku z żałobą narodową. Na taką zmianę grafiku, kiedy już dni wolne zostały pracownikom udzielone, jest obecnie za późno.

Ogólnie obowiązujące przepisy zazwyczaj nie określają, z jakim wyprzedzeniem należy poinformować pracowników o zmianie grafiku. Pracodawcy nie powinni jednak tego robić z dnia na dzień. Przepisy nie określają również sytuacji, które upoważniają pracodawcę do zmiany harmonogramu. Przyjmuje się, że taka zmiana jest dopuszczalna w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy, np. choroby innego pracownika czy nieprzewidzianej nieobecności w pracy. Należy przyjąć, że wprowadzenie żałoby narodowej można uznać za szczególną sytuację, która uzasadnia dokonanie zmiany harmonogramu. Z poglądem tym nie zgadza się jednak część ekspertów prawa pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »