| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy można nakazać pracownikom odpracowanie dnia wolnego za dzień żałoby narodowej

Czy można nakazać pracownikom odpracowanie dnia wolnego za dzień żałoby narodowej

Prowadzę sklep spożywczy. Praca w sklepie odbywa się codziennie od poniedziałku do niedzieli. Pracownicy pracują w systemie równoważnym czasu pracy. W niedzielę 11 kwietnia br. ze względu na żałobę narodową daliśmy pracownikom dzień wolny. Wolny dzień z powodu żałoby narodowej wyznaczyliśmy również pracownikom 18 kwietnia br. Czy w takim przypadku możemy obecnie nakazać pracownikom odpracowanie tych dni wolnych? Pracowników obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada w naszej firmie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2010 r.

Ze względu na brak ogólnej regulacji, w przepisach wewnątrzzakładowych powinno być ustalone, z jakim wyprzedzeniem oraz z jakich powodów pracodawca może zmienić grafik pracowników. W praktyce, ze względu na to, że do katastrofy pod Smoleńskiem, w wyniku której wprowadzono żałobę narodową, doszło 10 kwietnia br., zmiana z odpowiednim wyprzedzeniem harmonogramu, który przewidywałby wolne 11 kwietnia br. w zamian za wyznaczenie innego dnia pracy, była niemożliwa. Było to jednak możliwe w przypadku niektórych pracodawców odnośnie do niedzieli 18 kwietnia br.

PRZYKŁAD

Firma handlowa zatrudnia 43 pracowników. Praca odbywa się w systemie równoważnym od poniedziałku do niedzieli. W regulaminie pracy jest określone, że można dokonać zmiany harmonogramu czasu pracy pracowników z tygodniowym wyprzedzeniem. Zgodnie z zapisami regulaminu pracy zmiana grafiku jest dopuszczalna m.in. ze względu na szczególne sytuacje niezależne od pracodawcy. Pracodawca dał pracownikom wolne z powodu żałoby narodowej 11 kwietnia br. Natomiast korzystając z zapisów regulaminu pracy zmienił pracownikom harmonogram czasu pracy i wprowadził wolne 18 kwietnia br. wyznaczając w zamian inny dzień pracy. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 81, art. 150 Kodeksu pracy,
  • § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »