| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Składanie zeznań na policji w związku z interwencją służbową a czas pracy

Składanie zeznań na policji w związku z interwencją służbową a czas pracy

Pracownicy ochrony naszego sklepu podczas służbowej interwencji wdali się w bójkę z klientem. W związku z tym zostali przewiezieni do komisariatu policji, aby złożyć wyjaśnienia. Tego dnia (środa) mieli zaplanowane 10 godzin pracy od 6.00 do 16.00, a pracę faktycznie wykonywali w godz. od 6.00 do 15.00. Później pojechali do komisariatu, który opuścili o godz. 19.00. Pracownicy żądają, aby zaliczyć im do czasu pracy 4 godziny między 15.00 a 19.00, które spędzili na wyjaśnianiu zajścia. Czy mają rację?

RADA

Czas spędzony przez pracowników ochrony w komisariacie policji w związku z koniecznością złożenia wyjaśnień związanych z interwencją służbową należy zaliczyć im do czasu pracy.

UZASADNIENIE

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Czasem pracy jest więc czas, w którym pracodawca może rozporządzać osobą pracownika, tzn. wydawać mu polecenia służbowe oraz kontrolować jego pracę.

W przedstawionej sytuacji pracownicy składając wyjaśnienia w komisariacie policji postąpili zgodnie z interesem pracodawcy. Pracownik ochrony przy wykonywaniu zadań ochrony osób i mienia w granicach chronionych obiektów i obszarów ma prawo do stosowania środków przymusu bezpośredniego. Dotyczy to sytuacji, w których dochodzi do zagrożenia dóbr powierzonych ochronie lub w razie odparcia ataku na pracownika ochrony. Interwencja pracowników ochrony była więc w omawianej sytuacji wykonywaniem obowiązków służbowych. Jeżeli w konsekwencji podjętej interwencji konieczne było złożenie wyjaśnień w komisariacie policji, należy uznać, że w czasie składania wyjaśnień pracownicy nadal pozostawali w dyspozycji pracodawcy. Wprawdzie nie wykonywali zadań wskazanych przez pracodawcę, ale składanie wyjaśnień na policji było bezpośrednią konsekwencją wykonywania przez nich obowiązków służbowych określonych w umowie o pracę oraz wynikających z przepisów ustawy o ochronie osób i mienia.

WAŻNE!

Czas poświęcony na składanie wyjaśnień w komisariacie policji w związku z interwencją służbową należy wliczyć do czasu pracy pracowników.

Do zaliczenia do czasu pracy czasu składania wyjaśnień decydujące znaczenie ma fakt, że do incydentu doszło w związku z interwencją służbową. W przedstawionej sytuacji powinni więc Państwo do czasu pracy zaliczyć pracownikom ochrony czas spędzony na składanie wyjaśnień w komisariacie. W konsekwencji czas między godz. 16.00, kiedy pracownicy zgodnie z harmonogramem czasu pracy powinni zakończyć pracę, a godz. 19.00, kiedy pracownicy zakończyli składanie wyjaśnień, będzie pracą w godzinach nadliczbowych. Za ten czas pracownikom będzie przysługiwał czas wolny lub oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy. Pracownicy pozostali bowiem w komisariacie w swój zwykły dzień roboczy, co spowodowało przekroczenie ich przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy (art. 151 § 1 Kodeksu pracy).

Gdy pracownik będzie odbierał za godziny nadliczbowe czas wolny na swój pisemny wniosek, za każą godzinę nadliczbową przysługuje mu 1 godzina czasu wolnego. Jeżeli natomiast pracodawca udzieli pracownikowi czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych jednostronnie, wówczas za każdą godzinę nadliczbową przysługuje mu 1,5 godziny czasu wolnego (art. 1512 Kodeksu pracy).

Za nieprzepracowaną godzinę między godz. 15.00 a godz. 16.00, którą pracownicy spędzili w komisariacie, przysługuje im zwykłe wynagrodzenie bez dodatków. Praca była w tym czasie zaplanowana w harmonogramie i dlatego nie jest dla pracowników pracą nadliczbową.

Podstawa prawna:

  • art. 128, art. 151, art. 1511 § 1, art. 1512 Kodeksu pracy,
  • art. 36 ust. 1 pkt 4 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (DzU z 2005 r. nr 145, poz. 1221 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »