| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy przerwanie odpoczynku dobowego pracownika powoduje, że należy go liczyć od nowa

Czy przerwanie odpoczynku dobowego pracownika powoduje, że należy go liczyć od nowa

Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy w godz. od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. We wtorek 3 lutego 2009 r. po przepracowaniu 8 godzin został wezwany dodatkowo do pracy na godz. 19.00, aby przygotować pilny raport. Pracował jeszcze tego dnia do godz. 22.00. Następnego dnia przyszedł do pracy na godz. 8.00. Czy w takim przypadku doszło do naruszenia odpoczynku dobowego przysługującego pracownikowi? Jeśli tak, to jak powinniśmy go pracownikowi zrekompensować?

RADA

Państwa pracownik nie miał zapewnionych nieprzerwanych 11 godzin odpoczynku dobowego. Z tego powodu doszło do naruszenia przepisów dotyczących czasu pracy w zakresie odpoczynków dobowych. Należy przyjąć, że przerwanie pracownikowi odpoczynku powinno być zrównoważone oddaniem czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego.

UZASADNIENIE

Czas pracy pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 § 1 Kodeksu pracy).

Jednak pracownik może zostać wezwany do wykonywania pracy w dłuższym wymiarze niż wskazany wyżej w razie:

  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • szczególnych potrzeb pracodawcy.

Taka praca stanowi pracę w godzinach nadliczbowych, za którą oprócz normalnego wynagrodzenia pracownikowi przysługuje dodatek lub czas wolny od pracy (art. 1511 § 1 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Został on wezwany jednego dnia do dodatkowej pracy w godzinach od 19.00 do 22.00. Te 3 godziny pracy stanowią dla niego pracę nadliczbową wynikającą z naruszenia dobowej normy czasu pracy. Pracownik, oprócz normalnego wynagrodzenia, powinien za nie zatem otrzymać albo dodatek z tytułu pracy nadliczbowej w wysokości 50% wynagrodzenia, albo czas wolny od pracy.

Obok prawa pracodawcy do polecania pracownikowi pracy nadliczbowej istnieje także prawo pracownika do odpoczynku. W każdej bowiem dobie pracownik musi mieć zapewnionych co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 § 1 Kodeksu pracy). To samo odnosi się do tygodnia pracy. W każdym takim tygodniu pracownik musi mieć zapewnionych nie mniej niż 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien zawierać 11 godzin odpoczynku dobowego wykorzystywanego w danej dobie (art. 133 § 1 Kodeksu pracy).

Odpoczynki zarówno dobowe, jak i tygodniowe mogą być w szczególnych sytuacjach skracane. Jednak jest to dopuszczalne tylko w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii (art. 132 § 2 pkt 2 i art. 133 § 2 Kodeksu pracy). Skrócenia odpoczynku nie uzasadniają zatem szczególne potrzeby pracodawcy. Nie każda więc okoliczność uzasadniająca pracę nadliczbową pozwala jednocześnie na skrócenie pracownikowi odpoczynku dobowego czy tygodniowego.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, były wieloletni pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »