| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Wydawaj mniej, niż zarabiasz!

Wydawaj mniej, niż zarabiasz!

Spór o to, czy „pieniądze dają szczęście”, trwa. Dyskusja ani chyli się ku końcowi, zwolennicy i przeciwnicy wysnuwają argumenty za i przeciw. Każdy ma na ten temat własne zdanie. Jednak wszyscy zgodzą się ze stwierdzeniem, że pieniądze warto mieć. Rozsądni natomiast powiedzą, że należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Chuchać i dmuchać może niekoniecznie (chyba że na szczęście), jednak warto być ostrożnym i mądrze rozporządzać zarobioną gotówką.

Ekonomiści przepowiadają czasy kryzysu, zwolnień, zaciskania pasa. Nawet bez tego każdy widzi, ile kosztuje życie. Potrzeb jest mnóstwo – od całkiem prozaicznych, jak jedzenie, środki czystości czy ubrania, poprzez rachunki za mieszkanie, prąd i telefon, dalej – okazjonalnych, typu wyjście do kina, spotkanie w gronie znajomych, aż do specjalnych przyjemności, jak kurs językowy czy lekcje tańca. Wszystko ma swoją cenę, a człowiek, który czegoś zechce, musi za to płacić. Nie każdy cieszy się, że praca daje mu tyle gotówki, ile naprawdę potrzebuje. Sztuką jest tak gospodarować pieniędzmi, by wystarczyło nie tylko na tzw. pierwsze potrzeby, ale też te kolejne, np. w postaci drobnych przyjemności. Jak tego dokonać? Najważniejsze są dobre chęci, odrobina samokontroli, zdrowy rozsądek i znajomość kilku sztuczek.

Przemyśl swoje zakupy

Zakupy, czynność prosta, często bardzo przyjemna, a okazuje się, że najbardziej najeżona pułapkami. Sklepowe półki kuszą wspaniałymi produktami, trakty komunikacyjne w sklepach prowadzą zawsze przez działy, które niekoniecznie chcieliśmy odwiedzać, gra energetyczna muzyka – nic, tylko kupować. Stop! Dobry nastrój zakupowego szaleństwa szybko minie, gdy obejrzymy stan naszego konta. Do zakupów trzeba się przygotować. Sprawdź domowe zapasy, przejrzyj produkty w lodówce, zobacz, czego brakuje ze środków higienicznych i chemicznych i dopiero potem sporządź dokładną listę tego, co zamierzasz kupić. Idąc po zakupy, weź ze sobą gotówkę, a karty płatnicze zostaw w domu. Pamiętaj też, żeby nie wybierać się do sklepu z pustym żołądkiem. Kiedy jesteś głodny i dopiero w markecie planujesz, co chciałbyś zjeść – możesz kupić wiele niepotrzebnych rzeczy. Wybieraj produkty tańsze (nie daj się zwieść sloganom, że droższe znaczy lepsze), wyszukuj promocje i ekonomiczne opakowania, zrezygnuj z dań gotowych. Sprawdzaj ceny, by nie zaskoczyć się niemile przy kasie. Każdy dodatkowy zakup spoza listy przemyśl na spokojnie, zastanów się nad tym, czy jest on ci rzeczywiście potrzebny. Pamiętaj – masz ograniczoną ilość pieniędzy, musisz zmieścić się w tej kwocie, którą włożyłeś do portfela.

Nie używasz – wyłącz

Urządzenia elektryczne znajdują się w każdym domu i jesteśmy od nich uzależnieni. Warto wiedzieć, że zmiana pewnych przyzwyczajeń może spowodować obniżenie rachunków. Lodówka pracuje cały czas, więc szanuj ją i regularnie rozmrażaj, dbaj o uszczelki i umieszczaj w niej już schłodzone potrawy. Pamiętaj także, że nie może ona stać przy źródle ciepła. Co do innych sprzętów – nie zapominaj o wyłączaniu urządzeń, jeśli z nich nie korzystasz; dotyczy to także listew zasilających. Nie jest konieczne, by telewizor był włączony w drugim pokoju wtedy, kiedy przebywasz dłuższy czas w kuchni. Unikaj „trybu czuwania” (telewizory, komputery, drukarki, odtwarzacze DVD). Nawet wtedy sprzęty pobierają prąd. Wyciągnięcie wtyczki z gniazdka pomoże ci zaoszczędzić pieniądze, do 30 zł rocznie. Podobnie sprawa ma się z ładowarkami – telefonicznymi, do baterii, do elektrycznych szczoteczek do zębów – wyjęcie ich z kontaktów daje dodatkowe 20 zł na rok w portfelu. Wymiana żarówek na energooszczędne świetlówki kompaktowe zapewnia ok. 25 zł oszczędności rocznie. Pamiętaj, że należy je stosować w pomieszczeniach, w których światła używamy dłużej. W miejscach, gdzie zapalamy je tylko na chwilę, zaleca się używanie zwykłych żarówek. Segreguj pranie; pralkę włączaj rzadziej, np. raz w tygodniu, i pierz większe ilości prania. Przy mniejszym praniu urządzenie pobiera taką samą ilość energii, co przy dużym. Wykorzystuj ekonomiczne programy wg zaleceń producenta. Podobnie postępuj ze zmywarką do naczyń – włączaj ją tylko wtedy, gdy jest pełna, stosuj także oszczędne programy suszenia.

Polecamy artykuły

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak zorganizować budżet domowy. /Fot. Fotolia
Jak zorganizować budżet domowy. /Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK