| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak sprzedawać swoje pomysły i swoją pracę

Jak sprzedawać swoje pomysły i swoją pracę

Pracuję w banku trzy lata, jestem zaangażowana, jak trzeba zostać po godzinach, to zawsze zostaję. Gdy szefowa przynosi dodatkowe zadania, najczęściej to mnie one przypadają, koleżanki zawsze tak są zajęte, że nie mogą nic dodatkowego zrobić, ale wychodzą pierwsze z pracy. W zeszłym miesiącu przy wyborze osoby do awansu okazało się, że przełożona nie wzięła mnie pod uwagę. Nie czuję się z tym dobrze, bo mam wrażenie, iż nikt nie widzi, jak wiele zadań realizuję. Co powinnam zrobić, aby moja praca była zauważana i doceniana, tak abym przy kolejnych awansach została wzięta pod uwagę?

PROBLEM

ROZWIĄZANIE

Jeśli szef zamierza podjąć decyzję o awansie lub podwyżce, wybierze tego pracownika, na temat którego ma najlepszą opinię. Należy pamiętać, że nie zawsze ma ona związek z umiejętnościami tej osoby. Dużo częściej szef podejmuje decyzję na podstawie „odczuć własnych” oraz informacji, jakie docierają do niego na temat danego pracownika. To, czy kogoś lubi, czy nie. I choć na pewno stara się być sprawiedliwy, to decyzję podejmuje na podstawie powyżej opisanych przesłanek.

Relacje z przełożonym

Każdy menedżer jest inny i ma inne wymagania w stosunku do swoich podwładnych. Pewne zasady są jednak dość uniwersalne, np. nie zawracaj przełożonemu głowy bez ważnej przyczyny. Menedżerowie nie lubią, gdy pracownicy przychodzą do nich z problemem, zwłaszcza jeśli sami potrafią sobie z nim poradzić. Jeśli czujesz, że konieczna jest konsultacja z szefem, przedstaw mu kilka możliwych rozwiązań problemu.

Własny wizerunek

Należy zadbać o to, jak postrzega nas szef i współpracownicy. Musisz stworzyć swój profesjonalny wizerunek. Warto pamiętać, że nie zawsze najlepsi ludzie awansują, ale często ci, o których ktoś powiedział, że są najlepsi. Należy mieć świadomość, że często nie ma znaczenia fakt, iż robisz w pracy bardzo dużo i pomagasz współpracownikom. Ważne jest, aby informować przełożonego o działaniach i zadaniach, jakie realizujesz, bo w nawale pracy szef może nie dostrzegać Twoich zasług i zaangażowania. Jeśli coś Ci się udaje, mów o tym. Nie chwal się, ale informuj. Twój sukces zawodowy w dużej mierze zależy od tego, jak postrzegają Cię współpracownicy i przełożeni. Postaraj się wyrobić sobie opinię doskonałego fachowca, który chętnie pomaga innym. Jeśli chcesz osiągnąć sukces zawodowy, to musisz sprawić, żeby inni postrzegali Cię jako najlepszego w swoim fachu. Nie musisz być najlepszy, istotne, żeby inni tak o Tobie mówili i żeby ta opinia dotarła do szefa. Podkreślaj swoje osiągnięcia, byle z umiarem. Pamiętaj o odpowiednim stroju. Nawet jeśli w firmie nie obowiązuje dress code, ubieraj się skromnie, acz elegancko. Dzięki temu będziesz sprawiać wrażenie osoby bardziej profesjonalnej. Uśmiechaj się, bo to komunikuje otwartą postawę i dobre intencje. Zwykle sprawia, że rozmówca mimowolnie obdarza nas kredytem zaufania. Poza tym znacznie trudniej odmówić komuś, kto się do nas szczerze uśmiecha i jest uprzejmy.

Zarządzanie swoją pracą

Angażuj się i zgłaszaj do różnych zadań i projektów. Miej dużo pracy, ale pamiętaj o byciu dobrze zorganizowanym. Postaraj się zawsze sprawiać wrażenie osoby zajętej obowiązkami zawodowymi. Od czasu do czasu bierz udział w zadaniach, które wykraczają poza zakres Twoich obowiązków. Dzięki dodatkowej aktywności i zaangażowaniu w pracę mogą się otworzyć przed Tobą drzwi do kariery. Zadbaj o to, żeby szef się o tym dowiedział, najlepiej nie bezpośrednio od Ciebie. Jeśli musisz zostać po godzinach, zrób to wtedy, gdy Twój szef zostaje dłużej w biurze, niech zobaczy Twoje zaangażowanie. Warto zawsze mieć w zanadrzu przygotowane jakieś pytanie albo kwestię do omówienia dotyczące aktualnych celów i zadań. Ważne, aby przełożony widział Twoją aktywność i zaangażowanie.

Ekspert:

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK