| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Test – styl podejmowania decyzji

Test – styl podejmowania decyzji

Czujesz czy wiesz? Na czym opierasz swoje decyzje? Jak podchodzisz do rozwiązania problemu? Niezależnie od istnienia wielu modeli, które opisują proces decyzyjny, istnieje najbardziej pierwotny podział, trzon, który określa nasze pierwsze reakcje – poszukuję danych, czy skupiam się na intuicji? Sposób korzystania z informacji będzie rzutował na wszystkie działania decyzyjne i zawsze jeden z nich będzie nam bliższy. Nawet, jeżeli umiemy patrzeć na problemy z różnych perspektyw. Sprawdź, jaki jest Twój preferowany styl podejmowania decyzji. Czujesz czy wiesz?

Obliczanie wyniku

Podlicz swoje punkty zgodnie z poniższym kluczem:

– Dla pytań: 1, 5, 7, 8, 9, 10, 11, jeżeli zaznaczyłeś/zaznaczyłaś:

1 – dodaj 3 punkty

2 – dodaj 2 punkty

3 – dodaj 1 punkt

– Dla pytań: 2, 3, 4, 6, jeżeli zaznaczyłeś/zaznaczyłaś:

1 – dodaj 1 punkt

2 – dodaj 2 punkty

3 – dodaj 3 punkty

Kiedy dodasz wszystkie punkty, sprawdź, w jaki sposób podejmujesz decyzje.

Interpretacja wyniku

11–20 punktów

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, wskazuje na to, że jesteś zwolennikiem podejmowania przemyślanych decyzji. Im mniej punktów uzyskałeś/uzyskałaś, tym bardziej jesteś przekonany/przekonana o bezsensowności działania pod wpływem chwili. Kiedy stajesz przed jakimś problemem, starasz się znaleźć uzasadnienie dla podejmowanych decyzji i zanim coś zrobisz, chcesz mieć pewność, że decyzja jest słuszna. Rozpatrujesz wiele aspektów sytuacji, a najchętniej, jeżeli masz na to czas, robisz tabelkę z możliwymi rozwiązaniami i ich konsekwencjami. Jeżeli masz do zrobienia zakupy – zawsze wychodzisz z domu z listą. Nie dajesz się ponieść żadnym promocjom i nie kupujesz czegoś, co nie ma zastosowania. W pracy postępujesz podobnie – nie robisz nic, co nie jest uzasadnione, panujesz nad swoimi obowiązkami i podejmujesz wyważone decyzje. Możesz mieć problemy z działaniem pod presją czasu, kiedy nie masz możliwości spokojnie przemyśleć sprawy. Dzięki temu, że zawsze podejmujesz przemyślane decyzje, z łatwością przychodzi Ci organizowanie i analizowanie danych, jakie są potrzebne do wyboru rozwiązania. Jeżeli jednak spotykasz trudną lub nową dla siebie sytuację, podjęcie decyzji może zająć Ci więcej czasu – potrzebujesz go na znalezienie danych, rozpatrywanie konsekwencji decyzji i zyskanie pewności co do wyboru. Osoby z takim wynikiem to często zimno kalkulujący analitycy, których decyzje zawsze są poparte danymi i mocno uargumentowane.

21–23 punktów

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, świadczy o tym, że sposób, w jaki podejmujesz decyzje, zależy od ich wagi i pochodzenia problemu. Być może w życiu prywatnym dajesz się ponieść, a w pracy podejmujesz tylko pewne decyzje. Często również osoby, które uzyskują taki wynik, skłaniają się do szybszego podejmowania decyzji w drobnych sprawach, ale te poważne czy pociągające za sobą długotrwałe skutki dokładnie analizują. Nie wykluczasz, że intuicja istnieje i nie odsuwasz od siebie uczuć, kiedy podejmujesz decyzję. Niezależnie od faktów czy wymagań sytuacji, dobrze się czujesz, kiedy wewnętrznie zgadzasz się z podjętą decyzją. Czasem dajesz się ponieść chwili i podejmujesz spontaniczne decyzje bądź dokonujesz nieprzemyślanych zakupów, jeżeli coś Ci się spodoba. Jeżeli decyzja jest drobna, nie zaprzątasz sobie głowy dokładnymi analizami i decydujesz się na to, co wydaje się najbardziej słuszne. W zależności od tego, jakiej sfery życia dotyczy, możesz skupiać się zarówno na efektywności decyzji, jak i jej dostępności. Potrafisz jednak również usiąść z kartką papieru i dokładnie rozważyć wszystkie możliwości i ich skutki. Jeżeli decyzja jest ważna, poświęcasz jej na ogół więcej uwagi – niezależnie, czy opierasz się na intuicji, czy analizie. Najbardziej komfortowa dla Ciebie sytuacja to taka, w której możesz podjąć decyzję zgodną z Twoim pierwszym wrażeniem i najsłuszniejszą z perspektywy danych. Chętnie również zrobisz to szybko.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK