| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Co zrobić, gdy pracownik nie reaguje na uwagi przełożonego

Co zrobić, gdy pracownik nie reaguje na uwagi przełożonego

Jeden z moich pracowników postępuje niezgodnie z moimi oczekiwaniami. Mówiłem mu o tym, jednak na razie nie widzę zmian w zachowaniu. Co zrobić?

Gdy pracownik deklaruje, że „nie umie”

Jeśli ma świadomość konieczności wprowadzenia zmian, akceptuje informację zwrotną i jest gotowy do rozwoju nowych umiejętności, czas pomyśleć o odpowiednich metodach rozwojowych. Najskuteczniejsze okazują się metody stosowane w miejscu pracy, zgodnie z zasadą 70/20/10. Brzmi ona następująco: 70 proc. rozwoju jest skutkiem podejmowanych działań w pracy, np. nowy projekt lub zmiana zakresu obowiązków, 20 proc. rozwoju to efekt wpływu ważnych dla pracownika osób z najbliższego otoczenia, np. kierownika, a tylko 10 proc. rozwoju jest skutkiem zastosowania formalnych metod nauczania, takich jak kursy. Plan rozwoju umiejętności powinien zawierać działania z każdego z wymienionych obszarów. Jednak niezależnie od wybranych metod musisz sprawić, aby pracownik czuł się odpowiedzialny za podjęcie wysiłku związanego z opanowaniem nowej umiejętności, która ułatwi mu zmianę zachowań.

Gdy pracownik mówi, że „nie chce”

Należy upewnić się, dlaczego tak się dzieje. Szczególnie w przypadku doświadczonych pracowników warto poznać ich opinię. Może zdarzyć się, że na skutek uzyskanych informacji sam będziesz musiał zweryfikować swoje oczekiwania. Jeśli jednak jesteś pewien swoich racji i bezskutecznie wyczerpałeś argumenty, próbując przekonać i zainspirować drugą stronę, czas odwołać się do ról, jakie pełnicie w organizacji. Jako przełożony masz prawo wymagać wykonania poleceń i egzekwować ich realizację. Zdarzają się sytuacje, gdy trzeba o tym spokojnie i otwarcie przypomnieć pracownikowi i w razie potrzeby odwołać się do konsekwencji niewykonania poleceń. Jeśli i to nie pomoże i nadal zależeć ci będzie na uzyskaniu konstruktywnego porozumienia z pracownikiem, będziesz potrzebować bardziej zaawansowanych umiejętności interpersonalnych. Ważne, abyś przed podjęciem decyzji o zastosowaniu formalnych działań mających na celu wymuszenie posłuszeństwa, wyczerpał wszystkie sposoby udzielenia pomocy pracownikowi.

Gdy pracownik mówi że „nie może”

Jeśli pracownik twierdzi, że wie, jak należy postępować, ma odpowiednie umiejętności, rozumie i akceptuje powody wymaganego, właściwego postępowania, ale mimo to przekonuje, że nie może tego zrobić, warto ustalić, co go blokuje. Czy bariery są realne i czy rzeczywiście istnieją? Co można z nimi zrobić? W czasach kryzysu i przesadnego oszczędzania brak zasobów może skutecznie uniemożliwić realizację zadań i skłonić pracownika do niewłaściwych zachowań. O wiele częściej jednak bariery mają charakter subiektywny i wynikają ze sposobu postrzegania sytuacji. Jeśli stwierdzisz, że właśnie taka sytuacja ma miejsce, możesz pomóc pracownikowi dostrzec niezauważane przez niego fakty, wzmocnić jego poczucie pewności siebie niezbędne do podjęcia ryzyka lub zaoferować innego rodzaju wsparcie. Najlepszą metodą usuwania tego typu wewnętrznych barier jest coaching.

Wiedza i praktyka

Skuteczne uczenie pracowników nowych zachowań wymaga opanowania solidnej wiedzy i dużej praktyki w jej stosowaniu. Nie ma tu jednej dobrej recepty dla wszystkich. Są natomiast zasady, o których warto pamiętać. Na przykład, chcąc ograniczyć niewłaściwe zachowania, należy odpowiednio na nie reagować co najmniej je ignorując i jednocześnie doceniać zachowania pożądane. Samo karanie niewłaściwych zachowań bez wyraźnego nagradzania oczekiwanych nie będzie skuteczne. Trzeba pamiętać, że dobre zdiagnozowanie sytuacji i poznanie przyczyn zachowania pracownika to klucz do zmiany sposobu jego postępowania. Dlatego warto włożyć odrobinę wysiłku w opanowanie tej umiejętności.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK