| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak poradzić sobie z nadmiarem obowiązków w pracy menedżera

Jak poradzić sobie z nadmiarem obowiązków w pracy menedżera

Zmiany zachodzące w ostatnich latach w świecie biznesu, związane z niebywale dynamicznym postępem technologicznym, rozwijającą się w skali globalnej konkurencją, ale również przemianami na płaszczyźnie stosunków międzyludzkich sprawiają, że głównym wyzwaniem osób zarządzających w organizacjach staje się kompleksowość. Sprawność w radzeniu sobie i redukowaniu tej kompleksowości warunkuje sukces bądź porażkę.

Menedżerowie muszą zmierzyć się ze wzrastającą złożonością zadań. Rosną także oczekiwania stawiane im zarówno z dołu, jak i z góry. Wymogi konkurencyjności sprawiają, że otrzymują od swoich szefów coraz bardziej wyśrubowane cele do realizacji, które formułowane są w coraz mniej klarowny sposób. Z kolei młode pokolenie pracowników, które kształtuje rynek pracy, jest wysoce świadome swoich potrzeb i jasno je komunikuje, konfrontując menedżera z nieznanymi mu dotychczas roszczeniami. Konsekwencją wzrastających oczekiwań jest znacznie rosnące obciążenie menedżerów poprzez nieustanne przeładowanie sprawami do załatwienia (i skazanie w załatwianiu większości tych spraw na samych siebie). W końcu tworzącą się przez te wzywania atmosferę chaosu pogłębia przeładowanie informacyjne. Typowy przykład menedżera, który nie radzi sobie z kompleksowością, przedstawiono w przykładzie.

O jak znaczącym zjawisku mówimy, dobrze ilustrują badania zarządów przedsiębiorstw, prowadzone w skali globalnej przez IBM. Wywiady z ponad 1500 prezesami organizacji diagnozowały najbardziej palące wyzwania, przed którym stoją osoby zarządzające przedsiębiorstwami*. I podczas gdy w trzech wcześniejszych edycjach badania największą bolączką okazywało się radzenie sobie ze zmianami, w 2010 roku to właśnie kompleksowość wysunęła się na prowadzenie jako najbardziej palący problem. Ponad połowa menedżerów wyraziła wątpliwość, czy skutecznie radzi sobie ze stopniem kompleksowości, z którą jest konfrontowana, a aż 79 proc. zadeklarowało, że przewiduje znaczący wzrost poziomu kompleksowości w ciągu najbliższych pięciu lat.

Trudna rola menedżera

Menedżerowie często mają poczucie, że oczekuje się od nich, że to właśnie oni zaradzą nadmiernemu skomplikowaniu procesów w organizacji, odpowiedzą na bolączki zgłaszane przez pracowników w tym zakresie, i że znajdą drogę, żeby skutecznie zarządzać kompleksowością otaczającej ich rzeczywistości. Zgodnie z tymi oczekiwaniami powinni jasno wyznaczać kierunki, precyzyjnie definiować cele i skutecznie tworzyć długoterminowe plany działania. Jeżeli jednak przyjmiemy, że rosnąca kompleksowość rzeczywistości oznacza właśnie, że przyszłość staje się nieprzewidywalna, to długofalowe planowanie traci sens, a menedżerowie, którzy próbują ratować wizerunek wszechstronnych ekspertów i osób zdolnych do skontrolowania wszystkich otaczających ich zjawisk, narażają się na pozorność działań. W praktyce menedżerowie, nie radząc sobie z wyzwaniami kompleksowości, próbują zatuszować swoją niepewność, przesyłają pracownikom wszystkie e-maile, które sami otrzymują, a które ich w jakimkolwiek stopniu mogą dotyczyć, komunikują cele niejasno i nie ustalają priorytetów, często zmieniając oczekiwania wobec pracowników, wykazują niekonsekwencję i nie dookreślają odpowiedzialności i poziomu decyzyjności swoich podwładnych.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »