| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak rozpoznać szefa Rodzica Nadmiernie Opiekuńczego

Jak rozpoznać szefa Rodzica Nadmiernie Opiekuńczego

Po ocenie 270 stopni dowiedziałem się od przełożonych, że biorę na siebie zbyt dużo obowiązków. Z tego powodu nie rozwijam podwładnych, a jednocześnie sam nie radzę sobie z niektórymi ważnymi zadaniami. Zarzucono mi także, że za wolno podejmuję decyzje. Z kolei podwładni mają do mnie uwagi, że denerwuje ich moje częste ich kontrolowanie. Uważają, że robię z siebie męczennika. W pierwszej chwili mocno mnie to uraziło, ale teraz zastanawiam się, czy może jednak powinienem coś zmienić w swoim działaniu.

Ludzie przede wszystkim

Wyobraźmy sobie szefa, który jest Rodzicem Nadmiernie Opiekuńczym. Energię do działania osoba taka czerpie z chęci bycia niezastąpioną, dobrą i lubianą przez wszystkich. Liczba jej nadgodzin jest niezliczona, a spraw do załatwienia nieskończona. O pracownikach wie tak dużo, że czasami ma wrażenie, że gdyby weszła do kogoś do domu, doskonale wiedziałaby, co leży na górnej półce w prawym górnym rogu mebli kuchennych. Jest nadmiernie odpowiedzialna, a porażkę swojego pracownika odbiera tak osobiście, jakby to ona w dużej mierze była jej autorem. Zanim podejmie decyzję dotyczącą całego zespołu, chętnie wysłucha zdania jego członków – bo słuchać rzeczywiście potrafi doskonale i często poświęca temu bardzo dużo czasu. Przekazanie konstruktywnej krytyki przychodzi takiemu szefowi z ogromnym trudem. Podczas dyscyplinowania przeżywa tak silny stres, jak osoba, którą ma zdyscyplinować. Często ukrywa swoje emocje, więc zdanie „Irytuje mnie Twoje opóźnianie się z raportami i złoszczę się, kiedy muszę świecić oczami przed zarządem” jest trudne lub prawie niemożliwe do wypowiedzenia. Konflikty – ich nie ma. Nie dlatego, że nie istnieją, tylko że zmąciłyby słodką atmosferę współdziałania.

Spojrzenie prawdzie w oczy

Atmosfera pracy w zespole kierowym przez takiego szefa jest godna pozazdroszczenia. Wszyscy czują się przy nim bezpiecznie, jak przy najbardziej wyrozumiałym rodzicu. Zawsze można liczyć na jego pomoc, wsparcie, opiekę. Broni i chroni swoich podopiecznych jak nikt inny w firmie. Często jednak okazuje się, że szef ma niski wpływ na osiąganie konkretnych celów przez zespół, ponieważ za bardzo koncentruje się na zadowalaniu swoich podwładnych. Zespół pracuje z uśmiechem, choć wyniki nie zadowalają centrali. Zarządzanie przez menedżera, który jest Rodzicem Nadmiernie Opiekuńczym, określa się jako styl charytatywny. Ponieważ brak w nim równowagi pomiędzy wydajnością a relacjami w zespole. Szef często naraża na kłopoty siebie i podwładnych. Niekiedy dochodzi do tego, że zostaje zwolniony z pracy.

Co mogą zrobić osoby, które rozpoznają u siebie wiele zachowań charakterystycznych dla tego stylu? Przede wszystkim powinni je zmienić, zanim samych siebie lub swoich podwładnych narażą na gniew zwierzchników. Zachowania te są na ogół długoletnie i nawykowe, więc niełatwo zmodyfikować je samemu. Bardzo pomocni mogą okazać się tu doświadczeni trenerzy biznesu lub coachowie, a w skrajnych przypadkach terapeuci.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK