| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak zarządzać ludźmi w projekcie

Jak zarządzać ludźmi w projekcie

Na każdym etapie projektu spotykamy się ze specyficznymi wyzwaniami i zagrożeniami. Inne problemy pojawiają się we wstępnej fazie definiowania projektu, a inne w fazie jego planowania czy realizacji. Najczęstszym błędem obserwowanym w praktyce jest to, że dwóm pierwszym etapom nie poświęca się należytej uwagi, co skutkuje nieporozumieniami i konfliktami w fazie realizacji.

Pełne rozumienie

Niezbędnym elementem komunikacji jest aktywne słuchanie, oznaczające zrozumienie pełnego znaczenia tego, co jest do nas mówione – zarówno faktów, jak i emocji. Często popełnianym błędem jest myślenie o czymś innym zamiast skupienia się na odpowiedzi, zakładając po pierwszych słowach, że już wiemy, co ktoś chce nam powiedzieć. Czasem wybiegamy myślami wprzód, planując dalszą część rozmowy, przez co istotne informacje mogą nam ulecieć. Takie rozproszenie uwagi prowadzić może do pominięcia wskazówek niewerbalnych, które odgrywają istotną rolę w przekazie informacji. Należy być więc uważnym i świadomym faktu, że informacja może posiadać „drugie dno”, może być wypowiedziana ironicznie lub żartobliwie, co zmienia czasami całkowicie jej sens.

Własne źródło

Zarządzanie ludźmi w projekcie można podsumować jako po części naukę, a po części sztukę. Dużą rolę odgrywa w nim nasza wiedza i doświadczenie, które można stale poszerzać, z drugiej strony wiele będzie zależeć też od naszych umiejętności – inspirowania i motywowania, rozwiązywania konfliktów, zarażania entuzjazmem. Stąd nieodzowną częścią takiej pracy jest nie tylko wiedza i doświadczenie, lecz także nieustanna praca nad sobą.

UWAGA

Ważne, by na tym etapie poświęcić czas na zapoznanie uczestników z całością realizowanego projektu, aby w dalszych etapach mogli lepiej rozumieć swój udział i jego znaczenie.

@RY1@i13/2011/004/i13.2011.004.000.0034.001.jpg@RY2@

UWAGA

Gdy dana osoba nie spełnia naszych oczekiwań, warto prześledzić czynniki mające wpływ na jej zachowanie. Dobrze jest wychodzić z założenia, że nikt nie przychodzi do pracy, ani nie przystępuje do danego projektu z założeniem porażki, z reguły ludzie chcą działać dobrze i wykonywać z sukcesem powierzone im zadania.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK