| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak zarządzać pracownikami 45+

Jak zarządzać pracownikami 45+

Sukces firmy w dużej mierze opiera się na potencjale pracowników. Potencjał to nie tylko wiedza i umiejętności młodych, lecz także doświadczenie i zdolności dojrzałych pracowników. Polskie firmy wydają się o tym zapominać. O tym, jak łamać stereotypy i docenić potencjał pracowników 45+ dyskutowano podczas webinarium PARP.

Zwolnienie zgodnie z prawem

Podczas dyskusji zwrócono uwagę na uwarunkowania prawne związane z rozwiązywaniem umowy o pracę z pracownikami, którzy osiągnęli już wiek emerytalny.

W naszej praktyce obserwujemy, że wrasta liczba spraw sądowych dotyczących dyskryminacji pracowników ze względu na wiek – twierdzi Marek Wandzel z kancelarii Książek i Wspólnicy.

Kwestia dyskryminacji ze względu na wiek została ostatnio rozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy w uchwale, która jednoznacznie twierdzi, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest uzasadnionym powodem do rozwiązania umowy o pracę. – Pracodawca ma zawsze prawo doboru pracownika ze względu na jego kompetencje czy wydajność – jeśli chce starszego zastąpić młodszym, może, ale tylko ze względu na jego wydajność, kompetencje, nigdy ze względu na wiek – podsumował Marek Wandzel.

Kwestie związane z zarządzaniem wiekiem w firmie coraz częściej będą się stawały priorytetowymi działaniami w aspekcie zarządzania ludźmi w firmie. Uczestnicy webinarium są zgodni, że pracodawcy powinni podejmować działania związane ze świadomym zarządzaniem karierą osób dojrzałych już w wieku 35–40 lat, a nie czekać do wieku emerytalnego. Pracownik w wieku 45 lat jest dopiero na półmetku kariery zawodowej, jest to więc najlepszy moment, aby zaplanować jego rozwój i ścieżkę kariery na kolejnych 20 lat aktywności zawodowej.

W dyskusji udział wzięli:

Anna Świebocka-Nerkowska – dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP

Jerzy Nocuń – dyrektor Działu Kadr i Płac w firmie Cemex Polska

Beata Kapcewicz – dyrektor zarządzający serwisu Architekci Kariery

Marek Wandzel – mecenas z kancelarii Książek i Wspólnicy

Elwira Gros-Gołacka – dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Wioletta Ożdżeńska – zastępca dyrektora Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Webinarium prowadziła Anita Błaszczak.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Smakuszewski

Doradca podatkowy posiadający ponad dwudziestoletnie doświadczenie w pracy w kancelariach prawnych, spółkach doradztwa podatkowego oraz międzynarodowych firmach audytorskich. Specjalizuje się w doradztwie podatkowym dotyczącym obszaru optymalizacji podatkowej i cen transferowych dla przedsiębiorców z branży ubezpieczeniowej, IT, FMCG. Autor licznych publikacji o tematyce prawnej i podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK