| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Dlaczego kobiety i mężczyźni tak różnie funkcjonują w pracy?

Dlaczego kobiety i mężczyźni tak różnie funkcjonują w pracy?

Jestem dyrektorem personalnym w międzynarodowym przedsiębiorstwie. Od roku zauważam spadek efektywności i wzrost liczby konfliktów w dziale zarządzanym przez dwóch dotychczas najlepszych pracowników. W trakcie ostatniej rozmowy, którą z nimi przeprowadziłam, okazało się, że ich wzajemne narzekania przypominają znajome sceny: Ona mówi, że on jej nie pomaga, że o wszystko musi go prosić, denerwuje się, że podważa jej autorytet, przerywając w połowie słowa i proponuje rozwiązania, które ona dawno już wymyśliła. On twierdzi, że ona „czepia” się bez powodu, za dużo mówi, zamiast działać, nieustannie go poprawia, a do tego miewa nieuzasadnione wybuchy złości. Słyszałam o szkoleniach z zakresu zarządzania płcią w firmie. Czy powodem konfliktów, o których piszę, mogą być właśnie różnice między kobietami i mężczyznami?

Wiedza o tym, jakie są najlepsze sposoby na radzenie sobie ze stresem u obu płci ułatwia podjęcie trudnej decyzji o rodzaju wsparcia, jakiego można udzielić koledze lub koleżance z pracy. Świadomi potencjalnych różnic i mocnych stron kobiet oraz mężczyzn zapewniamy sobie większą szansę na sukces, nie tylko w sferze efektywności pracy. Ucząc się zaspokajać nasze potrzeby, zaskarbiamy sobie szacunek i zaufanie drugiej osoby.

UWAGA

Według ekspertów zajmujących się komunikacją międzypłciową najczęściej popełniane przez kobiety i mężczyzn w miejscu pracy błędy wypływają zazwyczaj z tego samego źródła, a mianowicie z niezrozumienia różnic w naszych potrzebach i oczekiwaniach. Konsekwencją owej niewiedzy jest próba ofiarowania drugiej płci tego, co sami chcielibyśmy otrzymać. Problem pojawia się wówczas, gdy dając wsparcie, jakie sami przyjęlibyśmy z wdzięcznością, wywołujemy opór i frustrację po „drugiej stronie”.

UWAGA

Często dopiero po przeanalizowaniu całej rozmowy, wziąwszy pod uwagę słowa i ton głosu, zaczynamy rozumieć, w czym tkwi prawdziwa przyczyna konfliktu.

PRZYKŁAD

Kiedy kobieta mówi: „jest tyle do zrobienia”, inna kobieta automatycznie odpowie „tak, jest wiele pracy”, „rzeczywiście mamy dzisiaj same problemy”, „tak, nie mamy chwili spokoju” – co poza właściwym sensem owych słów oznacza dodatkowo: jesteś dla mnie ważna, dlatego pokazuję ci troskę, wiem, że dobrze mieć kogoś, kto obdarzy cię wsparciem. W efekcie zostaje uwolniony ładunek emocjonalny, dwie kobiety zapewniły się o wzajemnym szacunku i zaufaniu, stopień porozumienia wzrósł, a stres się obniżył. Kobieta, do której dociera taki przekaz, staje się bardziej ufna i odprężona, a tym samym zmotywowana do pracy.


Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK