| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Odpowiedzialne przywództwo. Czego kryzys nauczył nas o etyce menedżerów?

Odpowiedzialne przywództwo. Czego kryzys nauczył nas o etyce menedżerów?

Celem menedżera jest służenie wspólnemu dobru firmy poprzez organizowanie ludzi i zasobów, tak aby budować wartość, której nikt nie może zbudować samodzielnie. W jaki sposób zrobić to zgodnie z zasadami etyki?

Odpowiedzialność a konstrukcja rynku

Obarczanie odpowiedzialnością za kryzys finansowy wyłącznie menedżerów jest olbrzymim i nieuzasadnionym z logicznego punktu widzenia uogólnieniem. Oczywiście, możemy w miarę jasno wskazać sytuacje, takie jak oszustwo, zatajenie danych, brak przejrzystości, kradzież czy malwersacja – sytuacje, które nie podlegają jednoznacznej ocenie i są automatycznie karane w momencie wykrycia. Co natomiast w sytuacji, kiedy konstrukcja całego systemu rynkowego jest na tyle skomplikowana lub wręcz oparta na wadliwych założeniach, a menedżerowie postępują zgodnie z obowiązującymi na rynku regułami? Joseph L. Badaracco, znany profesor etyki biznesu z Harvard Business School, wskazuje, że wiedza, jaką wynieśliśmy z doświadczeń kryzysu, jeszcze przed jego wybuchem nie była wcale oczywista. Komentując instrumenty finansowe, które doprowadziły do załamania na rynkach finansowych, wskazuje: – Kiedy banki kupowały te „toksyczne” papiery, wyglądały one stosunkowo bezpiecznie. Toksyczność była ukryta za oceną wielkich firm ratingowych, za opinią Greenspana, za decyzjami dopuszczającymi do legalnego obrotu2. Zarządzanie, podkreśla, polega na stałym wyznaczaniu celów i podejmowaniu decyzji. Przesłanki, na których oparte są decyzje, mogą być immanentnie fałszywe, jednak w sytuacji, kiedy cały rynek jest na nich oparty i funkcjonuje systemowo, podjęcie „słusznej” z obecnej perspektywy decyzji wydaje się niemożliwe. Czy zatem menedżerów, którzy w takich warunkach podejmowali wyzwania, należy oceniać negatywnie? Zdaniem profesora Badaracco tak, ale tylko jeśli nie uczą się na własnych błędach. – Myślę, że każdy powinien mieć prawo popełnić kilka błędów bezkarnie. Jeśli polityk czy menedżer konsekwentnie podejmuje błędne decyzje – powinien być za to usunięty z urzędu czy posady. Jeżeli świadomie narusza istotne przepisy, powinien być za to rozliczany przed sądem. Ale kiedy stoimy wobec naprawdę złożonych problemów i dobrze przygotowani ludzie, starając się je rozwiązać, popełniają błąd, nie można ich karać – dodaje Joseph L. Badaracco. Kryzys ujawnił więc złożoność rynku i problemu, jakim jest podejmowanie właściwych decyzji przez menedżerów. Bogatsi o tę wiedzę, możemy uważniej analizować otoczenie biznesu jako czynnik wpływający na etyczność zachowań zarządzających.

Zawód menedżer

W okresie kryzysu popularnym nurtem w publicystyce dotyczącej zarządzania stał się powrót do teorii najbardziej bodaj znaczącego dla tej dziedziny naukowca – Petera F. Druckera. Drucker uważał, że przywództwo to zawód, wymagający właściwych kompetencji i wartości, a także wyznaczenia odpowiednich standardów etycznych. To, co powinno wyróżniać menedżera, zdaniem Druckera, to myślenie w kategoriach odpowiedzialności za całą organizację. Lider powinien postrzegać swoją pozycję i wynikającą z niej władzę przede wszystkim jako odpowiedzialność, nie zaś jako przywilej. W tym sensie menedżer jest swego rodzaju przewodnikiem organizacji, służącym jej swoją pracą i zaangażowaniem. Wiąże się z tym wiele wartości, które zdaniem Druckera stanowią o skutecznym przywództwie. Jedną z nich jest świadome przyjęcie na siebie odpowiedzialności za swoje oraz podległych pracowników błędy – to z kolei zakłada umiejętność przyznania się do błędu. Ponadto odpowiedzialny menedżer musi zdawać sobie sprawę z tego, że swoją postawą wyznacza standardy w całej firmie. – Od tego, czy przywódca potrafi mocno utrzymać kilka podstawowych standardów (znajdujących odzwierciedlenie w jego zachowaniu), czy też standardy są dla niego tym, co łatwo przychodzi mu odrzucić, zależy, czy znajdzie on prawdziwych zwolenników, czy tylko obłudnych oportunistów3 – pisze w swojej książce P. Drucker.

Kryzys pod tym względem zweryfikował postawy wielu spośród liderów w biznesie. Czas pokaże, czy nauki Druckera, do których tak chętnie powracano przez ostatnie trzy lata, nie stracą na znaczeniu w czasach prosperity.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK