| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Co zrobić, gdy zachowania pracownika są sprzeczne z wartościami organizacji

Co zrobić, gdy zachowania pracownika są sprzeczne z wartościami organizacji

W procesie rekrutacji zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na kwalifikacje zawodowe związane ze stanowiskiem kandydata. Zatrudniliśmy osobę spełniającą kryteria wymagane na danym stanowisku. Po kilku miesiącach widać, że sposób jej zachowania nie pasuje do kultury naszej organizacji. Co zrobić, jeżeli świetny specjalista w swojej dziedzinie po pewnym czasie prezentuje zachowania sprzeczne z wartościami mojej firmy?

Drugi przypadek to sytuacja, kiedy pracownik zachowuje się niezgodnie z wartościami organizacji, jednak deklaruje, że są one spójne z jego systemem wartości. W tym przypadku powody mogą być różne. Jednym z najprostszych jest brak umiejętności. Przykładowo może narzucać podwładnemu zadania, bo nie umie właściwie delegować lub też jego rozmowa oceniająca to monolog, bo, choć zdaje sobie sprawę z wartości dialogu, nie wie, jak go prowadzić. W takim przypadku wystarczy formalne szkolenie lub szkolenie przez bardziej doświadczonego współpracownika, zakładając, że szkolony jest otwarty na zmianę swojego zachowania.

Inną sytuacją jest przypadek pracownika, który deklaruje zgodność z wartościami firmy i nawet wierzy, że postępuje zgodnie z nimi, jednak jego sposób zachowania znacząco odbiega od oczekiwań i nie jest to wynikiem braku umiejętności. Zakładając, że pracownik ma pełną świadomość oczekiwań oraz posiada umiejętności albo przynajmniej miał szanse, aby je poznać, a nadal prezentuje silnie defensywno-agresywne style myślenia, to źródła mogą tkwić głęboko. Może się okazać, że jest to problem, który bardziej nadaje się na terapię niż jakiekolwiek działania, które można podjąć w organizacji.

Ważne jest, aby uświadomić sobie ogromnie destrukcyjny wpływ takiej osoby na innych, i to nie tylko w roli zarządzającego ludźmi, lecz także w każdej innej roli, która wymaga współpracy z ludźmi. Warto zastanowić się, na ile specjalistyczna wiedza i umiejętności danej osoby są na tyle unikalne i konieczne, że firma nie może pozwolić sobie na rozstanie. Wtedy jedynym wyjściem jest powierzenie jej miejsca w organizacji, w którym kontakty z innymi będą ograniczone. W większości przypadków jednak znacznie większe korzyści dla organizacji przyniesie osoba o zdrowym, konstruktywnym podejściu do ludzi i zadań, nawet jeżeli jej wiedza specjalistyczna nie jest na tak wysokim poziomie.

Jeżeli menedżer prezentuje defensywne style myślenia, a zwłaszcza agresywno-defensywne, to jego wpływ będzie w oczywisty sposób demotywujący dla podwładnych. W krótkim czasie może być skuteczny. W dłuższym przyniesie firmie negatywne konsekwencje w postaci pasywnych zachowań podwładnych, braku inicjatywy, kreatywności, spadku motywacji, wypalenia zawodowego i oczywiście odejścia najlepszych pracowników. Relacje z bezpośrednim przełożonym są wymieniane na pierwszym miejscu przyczyn, dla których ludzie odchodzą z pracy.

Jak to zmierzyć?

Z jednej strony, możemy określić normy zachowań, jakie są pożądane, czyli oczekiwaną kulturę organizacji, i porównać ją na poziomie organizacyjnym z normami rzeczywiście określającymi zachowania pracowników. Z drugiej, możemy też stwierdzić, na ile indywidualne style myślenia danej osoby wspierają pożądany kierunek kultury organizacji i są z nią spójne. Służą do tego dobrze przebadane i sprawdzone narzędzia diagnostyczne, które jasno określają, na ile efektywny jest obecny profil kultury organizacji czy też indywidualny profil w danym momencie.

Badania wskazują, że konstruktywne style myślenia są silnie skorelowane z sukcesami zawodowymi. Każda organizacja powinna więc zadbać o to, aby pracownicy prezentowali takie właśnie wzory myślenia, które w dodatku będą spójne z wartościami organizacji.


Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK