| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Diabeł tkwi w szczegółach

Diabeł tkwi w szczegółach

Przepisy prawa stanowią, iż w umowach należy badać zgodny zamiar stron i cel umowy, a nie jej dosłowne brzmienie. W orzecznictwie przyjęto jednak, że sąd może ustalić istnienie stosunku pracy także wtedy, gdy strony w dobrej wierze zawierają umowę cywilnoprawną, lecz jej treść lub sposób realizacji odpowiada cechom stosunku pracy.

Dni wolne od pracy

W umowach cywilnoprawnych nie powinny znaleźć się zapisy dotyczące przyznania urlopu wypoczynkowego, który występuje w stosunkach pracy. Istnieje jednak możliwość zastąpienia urlopu tzw. dniami wolnymi udzielanymi w określonej w umowie liczbie za zgodą zleceniodawcy.

Taka konstrukcja umowna jest istotna, albowiem brak możliwości udzielenia urlopu przemawia przeciwko możliwości uznania stosunku prawnego za wynikający z umowy o pracę (wyroki Sądu Najwyższego z 12 stycznia 1999 r., I PKN 535/98 oraz z 6 października 1998 r., I PKN 389/98).

Nawet jeśli w umowie zawarty zostanie zapis o urlopie, to należy wprowadzić zapis, na mocy którego strona zobligowana będzie do odpracowania urlopu. Okoliczność, że stosunek prawny zawiera elementy obce stosunkowi pracy, jak na przykład konieczność odpracowania urlopu, przemawia przeciwko uznaniu pracowniczego charakteru zatrudnienia (wyrok SN z 12 stycznia 1999 r., I PKN 535/98).

Dyżury

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownik może być zobowiązany do pełnienia dyżuru. Dyżur nie jest jednak zastrzeżony wyłącznie dla stosunków pracy. Pełnienie dyżurów może mieć podstawę w umowie o świadczenie usług (art. 750 k.c.) (wyrok SN z 23 września 1998 r., II UKN 229/98).

Decyduje sposób wykonania umowy

Konstruując umowę cywilnoprawną, należy pamiętać, że mogą się w niej znaleźć postanowienia charakterystyczne dla stosunku pracy. Nasilenie cech właściwych także dla umowy o pracę nie może być jednak dominujące, bowiem skutkować będzie ustaleniem istnienia stosunku pracy.

Gdy jednak w zawartej umowie występują z równym nasileniem cechy umowy o pracę i innej umowy (na przykład zlecenia ochrony mienia), wówczas rozstrzygająca o typie umowy jest wola stron (wyrok SN z 18 czerwca 1998 r., I PKN 191/98). Najważniejsze jest jednak to, żeby bez względu na zapisy umowne sposób realizacji umowy miał charakter cywilnoprawny, a nie umowy o pracę. Zakwalifikowaniu umowy o świadczenie usług, jako umowy o pracę, nie stoi na przeszkodzie ani nazwa umowy określająca ją jako umowę cywilnoprawną, ani też postanowienia umowy, wskazujące na charakter stosunku cywilnoprawnego, lecz o takim zakwalifikowaniu decyduje jedynie sposób wykonywania umowy, a w szczególności realizowanie przez strony – nawet wbrew postanowieniom zawartej umowy – tych cech, które charakteryzują umowę o pracę i odróżniają tę umowę od innych umów o świadczenie usług (wyrok SN z 2 grudnia 1975 r., I PRN 42/75).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK