| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Diabeł tkwi w szczegółach

Diabeł tkwi w szczegółach

Przepisy prawa stanowią, iż w umowach należy badać zgodny zamiar stron i cel umowy, a nie jej dosłowne brzmienie. W orzecznictwie przyjęto jednak, że sąd może ustalić istnienie stosunku pracy także wtedy, gdy strony w dobrej wierze zawierają umowę cywilnoprawną, lecz jej treść lub sposób realizacji odpowiada cechom stosunku pracy.

Wynagrodzenie

Zasada odpłatności jest podstawową zasadą prawa pracy. Trudno sobie jednak wyobrazić, by w umowach cywilnoprawnych nie można było określić wynagrodzenia za wykonanie określonych czynności. Ponadto istnieje dowolność w ustaleniu sposobu wynagradzania. Nawet określenie godzinowej stawki wynagrodzenia nie przesądza o istnieniu umowy o pracę, jeżeli łączący strony stosunek prawny nie spełnia innych przesłanek wynikających z art. 22 § 1 k.p. (wyrok SN z 5 grudnia 2000 r., I PKN 133/00).

Jeżeli łączący strony stosunek prawny będzie zawierał cechy istotne dla umowy o pracę, to nawet uzależnienie wysokości wynagrodzenia od wpływów osiągniętych za wykonanie usług nie uchroni przed uznaniem, że mamy do czynienia z umową o pracę (wyrok SN z 7 października 1980 r., IV PRN 8/80). Jednakże osoba współpracująca powinna co miesiąc wystawiać rachunek lub w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą fakturę VAT.

Otrzymywanie faktur od współpracownika stanowi istotny dowód co do rodzaju zawartej umowy. Wynagrodzenie wypłacane na podstawie stosunku pracy nie jest obciążone podatkiem VAT, w przeciwieństwie do usług świadczonych na podstawie stosunku cywilnoprawnego. Umowa zawarta z osobą prowadząca działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług, która wystawia rachunek za wykonaną pracę, powiększony o podatek VAT – nie jest umową o pracę w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy (wyrok SA w Warszawie z 19 czerwca 2002 r., III APa 197/01).

Wykonywanie czynności pod nadzorem

Fundamentalną zasadą prawa pracy jest zasada podporządkowania. Może ona polegać na określeniu przez pracodawcę czasu pracy i wyznaczeniu zadań, natomiast co do sposobu ich realizacji pracownik ma pewien zakres swobody, zwłaszcza jeżeli wykonuje zawód twórczy (wyrok SN z 7 września 1999 r., I PKN 277/99).

W stosunkach cywilnoprawnych dopuszczalne jest wykonywanie czynności pod nadzorem zlecającego, ale nie w warunkach podporządkowania. W jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy uznał, że wykonywanie zleconych czynności pod nadzorem kierownika budowy nie przesądza o świadczeniu pracy w ramach podporządkowania pracowniczego (wyrok SN z 22 grudnia 1998 r., I PKN 517/98).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK