| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Aktywa na złoty wiek

Aktywa na złoty wiek

W Polsce* wśród wielu firm posiadających plan emerytalny panuje opinia, że zakładając go, jedynym obowiązkiem pracodawcy będzie terminowe naliczanie i przesyłanie składek oraz prowadzenie dokumentacji uczestników. Rzeczywistość jednak weryfikuje ten pogląd.

Kryzys a plany emerytalne

W związku z obecną sytuacją gospodarczą zwiększyło się szeroko rozumiane ryzyko związane z planami emerytalnymi. Jeszcze kilka lat temu nikt nie zakładał ryzyka upadłości zarządzających. Nawet najwięksi pesymiści nie brali pod uwagę faktu, iż globalne instytucje finansowe (również działające na naszym rodzimym rynku) będą zagrożone upadłością. Obecnie, gdy takie ryzyko niebezpiecznie wzrosło, pracodawcy uświadamiają sobie, że taka sytuacja może dotknąć również ich partnerów w planach emerytalnych.

Aktualna sytuacja stwarza także pracodawcom prowadzącym plany emerytalne szanse pozwalające na względnie łatwe wprowadzenie zmian w ramach funkcjonujących świadczeń. Oczywiście mówimy o korzystnych zmianach z punktu widzenia pracodawcy i pracowników.

Jak oceniać plany emerytalne

Aby właściwie ocenić potencjalne problemy i możliwości planu emerytalnego, specjaliści radzą zatem, aby przeprowadzić analizę podstawowych obszarów funkcjonowania planu.

Ryzyko formy planu

Warto rozpocząć od oszacowania ryzyka związanego z wybraną formą planu oraz oceny stabilności i ryzyka związanego z wybranym dostawcą, czyli zarządzającym planem emerytalnym.

Pomiędzy dwiema najpopularniejszymi formami planów emerytalnych funkcjonującymi w Polsce, czyli w umowach z funduszem inwestycyjnym oraz umowach grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, istnieją wyraźne różnice mogące mieć wpływ na wielkość ryzyka ponoszonego przez pracodawcę, jak również uczestników planu.

Plan w formie umowy ubezpieczenia

W przypadku formy ubezpieczeniowej właścicielem inwestowanych środków jest towarzystwo ubezpieczeń. Uczestnik planu emerytalnego posiada wyłącznie prawo do wypłaty zgromadzonych środków. Jeśli nastąpi ewentualne bankructwo towarzystwa ubezpieczeń, wszystkie aktywa zakładu (w tym aktywa zgromadzone w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych) wchodzą w skład masy upadłościowej zakładu ubezpieczeń.

Przepisy dotyczące roszczeń osób ubezpieczonych w ramach ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym w razie upadłości towarzystw ubezpieczeniowych nie są jednoznaczne. Z jednej strony, wierzytelności (w tym uczestników UFK) są pokrywane z majątku towarzystwa. W przypadku jednak, gdy majątek TU nie wystarcza na zaspokojenie roszczeń wierzycieli, roszczenia te powinny być zaspokojone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zgodnie z przepisami o UFG mają prawo do roszczeń m.in. osoby uprawnione z tytułu umów ubezpieczenia na życie do kwoty 50 proc. wierzytelności, ale nie więcej niż 30 tys. euro. Wypłaty świadczeń dokonywane są wyłącznie na rzecz poszkodowanych lub uprawnionych osób fizycznych. Pojawia się jednak wątpliwość, czy aby na pewno wierzytelność dotyczy sytuacji, w której nie dochodzi do zdarzenia ubezpieczeniowego, czyli ubezpieczony żyje, nie ulega wypadkowi ani nie przechodzi na emeryturę. Również niejasne są zasady wyceny ewentualnej wierzytelności.

Polecamy artykuły

Autor:

konsultant firmy Mercer (Polska) Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK