| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Dyrektorze personalny, licz na siebie

Dyrektorze personalny, licz na siebie

Rzetelnie udokumentowana efektywność polityki personalnej staje się jednym z najistotniejszych wyzwań, jakie stają przed działami personalnymi w czasie kryzysu. Określenie stopy zwrotu z inwestycji w poszczególne obszary HR - oto zadanie dla szefów pionów personalnych na najbliższe miesiące.

Kosztowne chorowanie

Wskaźnik absencji chorobowej, choć często zaniedbywany, niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji dla firmy i realnie wpływa na efektywność polityki personalnej. Analitycy rynku potwierdzają bardzo silną korelację między poziomem absencji a fluktuacją. Otóż jeśli wskaźnik absencji chorobowych w przedsiębiorstwie zaczyna rosnąć, po pół roku, maksymalnie do roku, wzrasta też liczba rezygnacji z pracy z inicjatywy pracowników. Wzrost liczby rezygnacji prowadzi do wzrostu kosztów rekrutacji, szkoleń, spadku produktywności, co w rezultacie przekłada się na realny spadek stopy zwrotu z inwestycji w kapitał ludzki i gorsze wyniki całej organizacji.

Absencja chorobowa sama z siebie generuje też poważne bieżące koszty dla firmy. Koszt absencji w polskich przedsiębiorstwach zdecydowanie przewyższa analogiczne koszty w innych krajach naszego regionu. Podczas gdy w Rosji i na Słowacji koszt absencji nie przekracza 2,4 tys. zł, w Rumunii wynosi zaledwie 1,5 tys. zł, w Polsce osiąga wartość 6,5 tys. zł. Roczny koszt absencji przeciętnego pracownika w Polsce jest ponaddwukrotnie wyższy niż w Rosji! (zobacz wykres 2).

Analizując koszt absencji i różnice w kosztach pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi lub firmami, należy odpowiednio skonstruować algorytm służący do jego wyliczenia. W badaniach Saratoga HC Benchmarking koszt absencji liczony jest jako iloczyn wskaźnika absencji i podwójnego przeciętnego wynagrodzenia. Zastosowanie podwójnego wynagrodzenia wynika z założenia, że pracodawca w sytuacji absencji płaci podwójnie - pracownikowi, który jest na zwolnieniu, oraz pracownikowi, który musi w zastępstwie wykonać jego pracę. Jeśli praca nie zostanie wykonana, jest to umowny koszt utraconych przez firmę korzyści. Tak skonstruowany wskaźnik używany jest w badaniu na całym świecie.

Chociaż wynik 6,5 tys. zł przeciętnych kosztów absencji na osobę może oznaczać dla polskich firm potężne koszty w skali roku, to w przedsiębiorstwach na Zachodzie koszty te są dużo wyższe. Przeciętny koszt nieobecności z powodu choroby w Europie Zachodniej sięga niemal 13 tys. zł, a w krajach o najwyższym poziomie absencji - w Belgii i we Francji - przekracza aż 20 tys. zł i jest trzykrotnie wyższy od analogicznego wskaźnika w polskich firmach.

Rynek pracownika to przeszłość

Okres od początku 2006 do połowy 2008 roku nie bez powodu nazywany jest czasem rynku pracownika, jednak Polska pod tym względem wcale nie była liderem w regionie. Analiza wskaźnika odejść pracowników z własnej inicjatywy wskazuje, że Rumuni, Rosjanie i Słowacy chętniej i częściej zmieniali pracodawcę (zobacz wykres 3).

Krajowe rynki pracy w czasach prosperity pod względem mobilności dzieliły nasz kontynent na starą i nową Europę. Pracownicy z regionu Europy Środkowej i Wschodniej zdecydowanie częściej rezygnowali z pracy niż ich koledzy z ustabilizowanej i nieco sennej Europy Zachodniej. Na tle Europejczyków Amerykanie są narodem niezwykle mobilnym, chętnie zmieniają pracę i poszukują nowych wyzwań, choć i tak rzadziej niż rekordziści w naszej części kontynentu: Rumuni i Rosjanie.

Polecamy artykuły

Autor:

menedżer działu doradztwa w zakresie Zarządzania Kapitałem Ludzkim w PricewaterhouseCoopers

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK