| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Zastosowanie badań HR due diligence w procesach fuzji i przejęć

Zastosowanie badań HR due diligence w procesach fuzji i przejęć

Firmy, by być konkurencyjne na rynku, muszą jak najlepiej wykorzystywać swoje aktywa materialne, własność intelektualną, dostępność do rynków zbytu, redukować ryzyko, koszty prac rozwojowych itp. Dlatego skazane są na różnego rodzaju fuzje, przejęcia i alianse strategiczne. W czasach, gdy kapitał ludzki staje się głównym źródłem przewagi konkurencyjnej dla nowoczesnych przedsiębiorstw, nie sposób pominąć w procesie decyzyjnym, związanym z łączeniem podmiotów gospodarczych, badania typu due diligence zasobów, mimo że ich pełna wartość nie pojawia się w bilansie spółki.

Zobowiązania publicznoprawne

Kolejnym elementem finansowym wymagającym oszacowania są zobowiązania z tytułu zobowiązań publicznoprawnych. Należy tu więc zweryfikować prawidłowość i terminowość rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Warto ustalić w tym miejscu prawidłowość zaliczania do podstawy opodatkowania różnego rodzaju świadczeń pracowniczych (np. samochody służbowe, telefony, prywatna opieka medyczna). Istotne jest także prawidłowe ustalenie składników podstawy składek na ubezpieczenie społeczne, gdyż ma to bezpośredni wpływ na poziom kosztów ponoszonych przez pracodawcę. Podobnie warto zweryfikować realne koszty pracownicze w świetle odliczalności tego typu wydatków dla potrzeb podatku CIT (np. odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, niewypłacone wynagrodzenia, niewpłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, świadczenia na rzecz członków organów stanowiących spółki) oraz opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń dla pracowników podatkiem od towarów i usług. Wnioski z badania spółki pozwalają zoptymalizować działania w powyższych obszarach w dalszej działalności.

Koszty rozwoju zatrudnionych

Na wyodrębnienie zasługują również długoterminowe plany motywacyjne przyznawane zwykle jedynie kadrze zarządzającej, choć stanowiące istotną część całościowych kosztów wynagrodzeń. Dotyczy to przede wszystkim programów opcyjnych, programów emerytalnych, polis na życie i ich pochodnych. Nowoczesne metody wyceny tego typu instrumentów pozwalają na relatywnie precyzyjne określenie przyszłych zobowiązań w tym zakresie.

Do istotnych z finansowego punktu widzenia elementów należy zaliczyć także koszt retencji pracowników. Koszt zastąpienia kluczowych pracowników równa się często ich rocznemu wynagrodzeniu lub stanowi wręcz jego wielokrotność.

W celu kwantyfikacji tych wielkości wylicza się stosowne wskaźniki i odnosi się je do przeciętnego kosztu zastąpienia pracownika, na który składać się mogą m.in. wydatki na rekrutację (poszukiwanie nowego pracownika, koszt ogłoszeń, czas menedżerów spędzony na rozmowach kwalifikacyjnych, coachingu, szkoleniach), koszty utraconej produktywności na etapie poszukiwania pracownika oraz jego wdrożenia (szkolenia, przyuczanie), utrata efektywności współpracowników spowodowana niższym morale, zwiększona częstotliwość chorób, wypadków przy pracy itp.

Analizy kosztowej wymagają także relacje z zewnętrznymi dostawcami usług. Obejmować ona powinna obecne i przyszłe koszty współpracy oraz konsekwencje finansowe ewentualnego zerwania kontraktów. Jest to także dobry moment na rozważenie ponownego przeniesienia danej funkcji w struktury organizacji.

Kompleksowe badanie HR due diligence jest zatem połączeniem analizy elementów organizacyjnych i finansowych. Jedynie takie podejście daje znaczącą szansę na długoterminowy sukces fuzji przedsiębiorstw.

Polecamy artykuły

Autorzy:

menedżer w zespole Human Capital w Ernst & Young i doktorantem w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH starszy konsultant w zespole Human Capital w Ernst & Young, doktorantem w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK