| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak zabezpieczać dane, aby nie dostały się w nieodpowiednie ręce

Jak zabezpieczać dane, aby nie dostały się w nieodpowiednie ręce

Kto przyzna się, że zgubił telefon komórkowy, a w nim zapisany PIN do karty płatniczej? Albo że w niepowołane ręce trafiła lista klientów banku? Jak udowodniły ostatnio nagłaśniane przypadki ujawnienia bądź rozpowszechnienia ważnych informacji, problem nieodpowiedniego ich zabezpieczenia jest powszechny. Jednak to tylko jedna strona zjawiska. Po drugiej jest wygoda oraz przydatność przenośnych magazynów danych. Wiele osób nie wyobraża sobie dziś bez nich swojego zawodowego czy prywatnego życia. Skoro nie możemy się bez nich obejść, to co zrobić, żeby korzystanie z nich było bezpieczne?

Laptop i inteligentny telefon

Komputery przenośne, palmtopy i nowoczesne telefony to dziś podstawowe narzędzia pracy w wielu firmach. Urządzenia te stosowane są na skalę masową i choćby z tego powodu liczba kradzieży czy zagubień jest dość wysoka. Tylko w pierwszej połowie 2009 roku londyńczycy zostawili na tylnych siedzeniach taksówek 56 tys. telefonów komórkowych i ponad 6 tys. innych przenośnych urządzeń multimedialnych, takich jak iPod czy pamięci USB. To średnio ponad 10 tys. zgubionych urządzeń miesięcznie.

Każdego tygodnia na lotniskach regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód oraz Afryka) ginie 3,3 tys. laptopów - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Dell. W raporcie opublikowanym w 2008 roku przez Ponemon Institute „The Notebook Lost & Fund” znajdziemy informację, że na każdych 10 znalezionych notebooków, tylko w czterech przypadkach ktoś szuka zguby. Istnym Trójkątem Bermudzkim roztargnionych posiadaczy notebooków jest lotnisko Heathrow. Obsługa znajduje tam 900 sztuk przenośnych komputerów tygodniowo. Na drugim miejscu jest lotnisko Schiphol w Holandii (750 notebooków) oraz paryskie lotnisko Charles de Gaulle, gdzie 733 osoby tygodniowo gubią swoje laptopy. Raport Ponemon Institute stwierdza, że połowa osób korzystających z notebooków służbowo nie zabezpiecza przechowywanych tam informacji na wypadek kradzieży lub zgubienia.

Poza funkcjonalnością notebooki czy inteligentne telefony z punktu widzenia bezpieczeństwa firmy mają prawie same wady. To właśnie one są najczęściej wynoszone poza firmę i najłatwiej je zgubić wraz z poufnymi informacjami. To do nich można dostać się za pośrednictwem niezabezpieczonych sieci Wi-Fi lub interfejsu Bluetooth. Szeregowi pracownicy i menedżerowie wykorzystują notebooki i inteligentne telefony do przetwarzania informacji, mają tam kopie książek adresowych, raportów i synchronizują e-maile. Często traktują je jak swoją prywatną własność i instalują na ich oprogramowanie bez wiedzy administratorów.

UWAGA

Kradzież danych wcale nie musi być tożsama z kradzieżą samego urządzenia. Wystarczy ukraść kopię bezpieczeństwa, przechowywaną na karcie pamięci. To także może być łakomy kąsek dla konkurencji, więc warto także taką kartę zabezpieczyć hasłem lub szyfrować zawarte tam dane. Podobnie jak przenośne dyski USB, na których także robione są kopie bezpieczeństwa. Dla złodzieja są one równie cenne jak laptop. Ale mało kto stara się o tym myśleć, bo bez haseł i szyfrowania jest i łatwiej i szybciej. Do czasu.

Podstawą zabezpieczenia notebooków i zaawansowanych telefonów jest stosowane wszelkich możliwych metod zabezpieczania urządzeń, dysków, kart pamięci i danych. W przypadku notebooków to nie tylko zabezpieczanie samych urządzeń przed nieautoryzowanym dostępem. To także szyfrowanie danych. W przypadku telefonów należy zawsze stosować PIN do karty SIM, blokadę telefonu, ale nieco bardziej skomplikowaną niż np. 12345 i, jeśli to możliwe, szyfrowanie bądź zabezpieczenie hasłem informacji zapisanej na karcie pamięci.

Odtwarzacze MP3

W wielu branżach słuchanie muzyki z odtwarzacza MP3 podczas pracy nikogo nie dziwi. Te z pozoru niewinne urządzenia multimedialne także służą do przenoszenia danych. Szczególnie te, które podłączane są bezpośrednio do interfejsu USB i widziane przez system operacyjny Windows XP czy Vista jako zewnętrzne dyski. Wykorzystywane są jednak do tego przez niewielką liczbę ich posiadaczy.

Bardzo często zapominają oni o zapisanych tam danych, tak jak było to w przypadku amerykańskiego żołnierza, który sprzedał swój odtwarzacz i nie skasował zapisanych tam informacji. Bardziej zaawansowane odtwarzacze oferują możliwość zabezpieczenia całej zawartości hasłem. Warto pamiętać o tej możliwości i ją wykorzystywać.

Szyfruj dane. Nie śpiesz się. Stosuj hasła. Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie.

W przypadku gdy w praktyce firmy lub instytucji, w której pracujemy, niezbędne jest przenoszenie danych na pamięciach USB, nie należy oszczędzać przy ich wyborze i kierować się zdrowym rozsądkiem. Warto wybierać tylko te urządzenia, które mają międzynarodowe certyfikaty, takie jak np. określony przez Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii Rządu Federalnego Stanów Zjednoczonych i Departamentu Bezpieczeństwa Rządu Kanady (CSEC). Takich przenośnych pamięci używają np. FBI i niektóre polskie agendy rządowe. Kolejne zalecenie to stosowanie trudnych do złamania haseł, nawet wtedy, gdy informacje przenoszone na nośnikach danych wydają się mało wrażliwe. Przypadkowy znalazca nie jest zazwyczaj hakerem i po kilku nieudanych próbach zrezygnuje z dostania się do danych w zabezpieczonej hasłem pamięci. I nie wierzmy, że pamięć USB za 30 zł z czytnikiem linii papilarnych jest bezpiecznym rozwiązaniem. Niska cena całego urządzenia to także niskiej jakości czytnik. Wystarczy zdjąć odciski z obudowy, wykorzystać skaner i przy odrobinie szczęścia dostaniemy się do zapisanych na pamięci USB danych.

Polecamy artykuły

Autor:

Autor jest dziennikarzem radiowym i prasowym, interesuje się nowymi technologiami i ich praktycznym wykorzystaniem. Zajmuje się także rynkiem pracy, mediami i public relations.

Źródło:

INFOR
Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK