| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Bilans zysków i strat czyli jak funkcjonuje branża szkoleniowa po napływie środków unijnych

Bilans zysków i strat czyli jak funkcjonuje branża szkoleniowa po napływie środków unijnych

Rynek szkoleń od kilku lat konsumuje miliony euro, które Unia Europejska przeznaczyła na rozwój kompetencji polskich pracowników. Szkolenia wykorzystujące pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ciągle cieszą się dużym powodzeniem. Choć dotacje z UE przeznaczone na dokształcanie pracowników są już w znacznym stopniu wykorzystane, trwający boom szkoleniowy ciągle kształtuje polską branżę szkoleniową.

Na drodze do profesjonalizmu

Niezwykle ważny w profesjonalizacji zawodu trenera okazał się projekt „Podnoszenie kompetencji kadry szkoleniowej”, który jest realizowany przez PARP w ramach Poddziałania 2.2.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) – poprawa jakości świadczonych usług szkoleniowych.

W ramach projektu w latach 2008-2013 zostanie przeszkolonych 4000 trenerów. Trwają projekty szkoleniowe, które otrzymały dofinansowanie w ramach trzech pierwszych konkursów ogłoszonych przez PARP. Cieszą się dużym powodzeniem – w pierwszym konkursie na jedno miejsce przypadało średnio siedmioro chętnych. Opinie uczestników szkół trenerów są entuzjastyczne.

Anna Sobik, która brała udział w Szkole Trenerów realizowanej w ramach pierwszego konkursu uważa, że uczestnictwo w projekcie spełniło jej wszystkie oczekiwania. – Uważam, że projekt POKL 2.2.2 odpowiada na potrzeby rynku, które są duże. Z usług trenerów biznesu korzystają masowo średnie i duże firmy, a stanowisko trenera wewnętrznego – to już prawie standard w dużej firmie. Gdzie ci ludzie mają zdobywać szlify? Gdzie się uczyć? Najlepiej od najlepszych. Projekt POKL 2.2.2. realizują firmy szkoleniowe z najwyższej półki, co pozwala beneficjentom na korzystanie z ich ogromnej wiedzy, doświadczenia kadry i wysokich standardów działania – podkreśla Anna Sobik.

Obecnie PARP opracowuje Wytyczne dla Wnioskodawców do IV konkursu (projekt Wytycznych jest dostępny na stronie internetowej PARP). Ogłoszenie tego konkursu planowane jest na listopad/grudzień 2010 r.

Zmiana świadomości

Mimo kilku negatywnych skutków, które pojawiły się na rynku szkoleniowym wraz z pojawieniem się środków unijnych, większość firm szkoleniowych uważa, że pożytki, jakie EFS przyniósł, są nie do przecenienia. Pozytywnym efektem, który odczuwa nie tylko branża szkoleniowa, ale przede wszystkim klienci-przedsiębiorcy jest masowość tych projektów, a co za tym idzie zmiana podejścia polskich pracodawców do kwestii związanych z podnoszeniem kompetencji pracowników. Dotyczy to nie tylko dużych firm, które świadomość konieczności rozwijania pracowników mają, ale przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw.

Biorąc pod uwagę wszystkie pozytywy i negatywy, które towarzyszą realizacji szkoleń dofinansowanych uważam, że bilans obecności EFS w Polsce jest dodatni. Dla odbiorców szkoleń – dorosłych Polaków – bo uzmysławiają sobie konieczność ciągłego podnoszenia swoich kompetencji, dla firm szkoleniowych – bo się profesjonalizują i budują swoją markę i renomę – uważa Anna Świebocka-Nerkowska. Trudno się z tym nie zgodzić.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK