| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Bilans zysków i strat czyli jak funkcjonuje branża szkoleniowa po napływie środków unijnych

Bilans zysków i strat czyli jak funkcjonuje branża szkoleniowa po napływie środków unijnych

Rynek szkoleń od kilku lat konsumuje miliony euro, które Unia Europejska przeznaczyła na rozwój kompetencji polskich pracowników. Szkolenia wykorzystujące pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ciągle cieszą się dużym powodzeniem. Choć dotacje z UE przeznaczone na dokształcanie pracowników są już w znacznym stopniu wykorzystane, trwający boom szkoleniowy ciągle kształtuje polską branżę szkoleniową.

Na drodze do profesjonalizmu

Niezwykle ważny w profesjonalizacji zawodu trenera okazał się projekt „Podnoszenie kompetencji kadry szkoleniowej”, który jest realizowany przez PARP w ramach Poddziałania 2.2.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) – poprawa jakości świadczonych usług szkoleniowych.

W ramach projektu w latach 2008-2013 zostanie przeszkolonych 4000 trenerów. Trwają projekty szkoleniowe, które otrzymały dofinansowanie w ramach trzech pierwszych konkursów ogłoszonych przez PARP. Cieszą się dużym powodzeniem – w pierwszym konkursie na jedno miejsce przypadało średnio siedmioro chętnych. Opinie uczestników szkół trenerów są entuzjastyczne.

Anna Sobik, która brała udział w Szkole Trenerów realizowanej w ramach pierwszego konkursu uważa, że uczestnictwo w projekcie spełniło jej wszystkie oczekiwania. – Uważam, że projekt POKL 2.2.2 odpowiada na potrzeby rynku, które są duże. Z usług trenerów biznesu korzystają masowo średnie i duże firmy, a stanowisko trenera wewnętrznego – to już prawie standard w dużej firmie. Gdzie ci ludzie mają zdobywać szlify? Gdzie się uczyć? Najlepiej od najlepszych. Projekt POKL 2.2.2. realizują firmy szkoleniowe z najwyższej półki, co pozwala beneficjentom na korzystanie z ich ogromnej wiedzy, doświadczenia kadry i wysokich standardów działania – podkreśla Anna Sobik.

Obecnie PARP opracowuje Wytyczne dla Wnioskodawców do IV konkursu (projekt Wytycznych jest dostępny na stronie internetowej PARP). Ogłoszenie tego konkursu planowane jest na listopad/grudzień 2010 r.

Zmiana świadomości

Mimo kilku negatywnych skutków, które pojawiły się na rynku szkoleniowym wraz z pojawieniem się środków unijnych, większość firm szkoleniowych uważa, że pożytki, jakie EFS przyniósł, są nie do przecenienia. Pozytywnym efektem, który odczuwa nie tylko branża szkoleniowa, ale przede wszystkim klienci-przedsiębiorcy jest masowość tych projektów, a co za tym idzie zmiana podejścia polskich pracodawców do kwestii związanych z podnoszeniem kompetencji pracowników. Dotyczy to nie tylko dużych firm, które świadomość konieczności rozwijania pracowników mają, ale przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw.

Biorąc pod uwagę wszystkie pozytywy i negatywy, które towarzyszą realizacji szkoleń dofinansowanych uważam, że bilans obecności EFS w Polsce jest dodatni. Dla odbiorców szkoleń – dorosłych Polaków – bo uzmysławiają sobie konieczność ciągłego podnoszenia swoich kompetencji, dla firm szkoleniowych – bo się profesjonalizują i budują swoją markę i renomę – uważa Anna Świebocka-Nerkowska. Trudno się z tym nie zgodzić.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »