| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Kiedy warto wprowadzić system ocen 360 stopni

Kiedy warto wprowadzić system ocen 360 stopni

Ocena 360 stopni jest zazwyczaj bardziej obiektywna niż ocena tradycyjna. Jednak jest znacznie trudniejsza do przeprowadzenia, zarówno od strony metodologiczno-organizacyjnej, jak i psychologiczno-społecznej. Nie zawsze jest potrzebna i nie zawsze może spełnić nadzieje w niej pokładane. Właściwie zastosowana daje organizacji ogromny impuls do rozwoju.

Rozwój indywidualny

Ocena 360 stopni powinna przede wszystkim spełniać funkcję rozwojową, koncentrować się na kompetencjach zawodowych osób ocenianych, a nie efektywności ich pracy, którą można zmierzyć w inny sposób. Powinna dotyczyć tego, w jaki sposób osiągane są wyniki, jak funkcjonuje w pracy i działa osoba oceniana. Dane uzyskane z tej oceny nie powinny wiązać się z wynagrodzeniem, przydzielaniem premii czy decyzją o awansie, ale mają służyć określeniu działań rozwojowych dla pracowników.

Rozmowa oceniająca (sesja informacji zwrotnych) sama w sobie jest działaniem rozwojowym – pozwala osobie ocenianej lepiej poznać swój sposób funkcjonowania w pracy. Osoba oceniana w trakcie takiej sesji może się wiele o sobie nauczyć. Może zobaczyć, jak jest postrzegana przez innych i zwiększyć swoją samoświadomość, dzięki czemu będzie mogła lepiej zarządzać sobą, swoimi emocjami i relacjami z ludźmi. Jednak, aby nie zmarnować tej nowej wiedzy, konieczne są dalsze działania, przede wszystkim coaching, który pomoże osobom poddanym ocenie rozwinąć i ugruntować kompetencje.

Sesja oceniająca (feedback) w ocenie 360 stopni ze względu na dużą siłę psychologiczną tej formy oceny (konfrontacja z obrazem siebie) jest przeważnie dosyć trudna dla osoby ocenianej. Dlatego powinien prowadzić ją specjalnie przygotowany psycholog, coach lub trener-konsultant. Osoby oceniane nie powinny w żadnym wypadku poznać swoich ocen (ani ocen innych osób) przed sesją informacji zwrotnych. Indywidualny wynik oceny powinien być znany tylko ocenianemu i osobie prowadzącej sesję, ewentualnie przełożonemu i działowi HR. Jednak sens poznawania tego wyniku przez osoby nieuczestniczące w sesji informacji zwrotnych istnieje tylko wówczas, gdy ocena może przełożyć się na działania rozwojowe dla ocenianego menedżera. W większości wypadków korzystne jest omówienie wyników oceny także z bezpośrednim przełożonym, ponieważ odpowiada on za rozwój podlegających mu ludzi. W niektórych wypadkach szef może prowadzić sesje informacji zwrotnych dla swoich podwładnych, jednak wymaga to m.in. specjalnych umiejętności, które musi wcześniej nabyć, aby sesje takie przyniosły dobre skutki.

Kiedy stosować ocenę 360 stopni?

Ocena 360 stopni może być wprowadzona na stałe do systemu ocen w celu oceniania niektórych (lub wszystkich) grup pracowników. Może być również zastosowana jako jednorazowe, doraźne narzędzie diagnostyczne.

Wymienione w tabeli poniżej warunki sprzyjające stosowaniu systemu ocen 360 stopni nie zawsze są wystarczające i często mogą występować łącznie. Wydaje się jednak, że pierwszy z wymienionych jest warunkiem koniecznym, aby ocena 360 stopni mogła dobrze funkcjonować.

Wprowadzenie systemu ocen 360 stopni najczęściej musi wiązać się z innymi zmianami w organizacji, aby system ten stał się częścią spójnej polityki firmy. Szczególnie dotyczy to przypadków wprowadzania oceny 360 stopni w celu zmiany kultury organizacyjnej. Zmienia się ona bardzo powoli i aby była możliwa jej modyfikacja, koniecznych jest wiele długofalowych, skoordynowanych działań, wśród których swoją rolę odegrać może także system ocen 360 stopni.

Każdy system ocen staje się z biegiem czasu nawykiem, „zwyczajem” firmowym, czymś, do czego ludzie się przyzwyczajają. Ma to swoje dobre strony, na przykład redukcję lęku przed oceną. Ale nawet najlepsze narzędzie stosowane nawykowo przez długi czas staje się mniej użyteczne – nie pokazuje pewnych ważnych aspektów życia organizacji. Dlatego system ocen powinien ewoluować wraz z firmą. Szczególnie ocena 360 stopni powinna wnosić do umysłów menedżerów możliwie dużo nowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK