| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Zaangażowani pracownicy

Zaangażowani pracownicy

Rozmowa z dr. Berndem Schmittem, międzynarodowym ekspertem w zakresie brandingu, innowacyjności i kreatywności korporacyjnej

● Wspominał Pan o budowaniu specjalnej platformy – jakie są najlepsze metody i narzędzia, aby ją skonstruować i kto powinien być za to odpowiedzialny?

Powinna ona być budowana jako część interdyscyplinarnego projektu z udziałem pracowników działów marketingu, CRM, sprzedaży, a może nawet projektantów produktów – z udziałem każdego, kto jest częścią doświadczenia. Generalnie biorąc, badanie dotyczące klientów ma kluczowe znaczenie (przy zastosowaniu ankiet, grup fokusowych, ale także technik obserwacyjnych i etnografii). Oczywiście bardzo ważne jest testowanie różnych wariantów platformy. Dodatkowo polecam stosować benchmarking i w ten sposób mierzyć się z konkurentami i wielkimi firmami poza swoim obszarem działania.

● Co poradziłby Pan polskim menedżerom, którzy chcieliby tworzyć dynamiczne wewnętrzne i zewnętrzne relacje z klientami?

Ponieważ CEM zastosowałem w wielu firmach z wielu branż – od telekomunikacji i firm samochodowych po kosmetyczne i usługi finansowe – zobaczyłem, że ta metoda jest skuteczna. A rada jest prosta. Nie myśl tylko o funkcjonalności i czysto użytkowych korzyściach. Odwołuj się do zmysłów, emocji i innowacyjnego myślenia. Myśl o doświadczeniu, a nie tylko o usługach.

● Dziękuję za rozmowę.

CEM – strategia zarządzania doświadczeniem klientów, która realizowana jest przez takie marki, jak Starbucks, Apple, Mini Cooper, Samsung, Nike. Proces jej wdrażania trwa co najmniej pół roku. Jedną z firm, która z powodzeniem wprowadziła CEM, jest również Skoda. W efekcie w 2006 roku firma po raz pierwszy w swojej historii sprzedała ponad 500 tys. pojazdów i pobiła rekordy sprzedaży na ponad 30 rynkach, w tym w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

dr Bernd Schmitt

światowej sławy autorytet w dziedzinie doświadczeń nabywcy, globalnych marek i kreatywności korporacyjnej. W 1999 roku założył Center on Global Brand Leadership, który oferuje liderom nowatorskie rozwiązania z zakresu brandingu oraz globalną perspektywę zarządzania. Jest profesorem biznesu międzynarodowego w Columbia Business School w Nowym Jorku oraz autorem i współautorem 7 książek przetłumaczonych na 20 języków. Był gościem specjalnym konferencji „CEM: Zarządzanie doświadczeniem klientów”, która została zorganizowana 20 stycznia w ramach cyklu Harvard Business Review Polska: Autorytety Zarządzania.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »