| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Pozapłacowe elementy wynagrodzenia

Pozapłacowe elementy wynagrodzenia

Kryzys nie wpłynął na bonusową politykę pracodawców. Wielu z nich nadal oferuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną, zajęcia w klubach fitness czy dofinansowanie studiów. A co najbardziej cenią pracownicy?

Bez kolejki do lekarza

Jednym z najpopularniejszych, ale i cenionych benefitów jest prywatna opieka medyczna. Biorąc pod uwagę obecny stan publicznej służby zdrowia w kraju, trzeba liczyć się z tym, że pracownicy jeszcze długo będą wdzięczni firmom za możliwość bezpłatnego skorzystania z wizyt u kardiologa, dermatologa czy reumatologa – w czystej klinice, bez wyczekiwania w kilkumiesięcznej kolejce. Należy jednak pamiętać, że jest to jedna z droższych pozycji na bonusowej liście, dlatego na rynku możemy obserwować różne rozwiązania. W skład pakietu wykupionego przez firmę wchodzą usługi typu: badania okresowe, szczepienia przeciwko grypie, konsultacje u specjalistów i wizyty domowe. Firmy decydują się na różne pakiety, różnicując je zwykle w zależności od zajmowanego stanowiska albo stażu pracy. Usługi dodatkowe, najczęściej oferowane wyższej kadrze kierowniczej, to: opieka stomatologiczna, świadczenia dla członków rodziny albo pokrycie kosztów hospitalizacji.

Szefowie firmy Ericpol Telecom – jednego z największych polskich eksporterów branży IT – postanowili na tym beneficie nie oszczędzać. Wszyscy pracownicy, od recepcjonisty po dyrektora, mają zapewniony dostęp do specjalistów, podstawową opiekę ambulatoryjną, badania ambulatoryjne oraz cztery wizyty u psychologa rocznie.

Inne rozwiązanie zastosował Danone. Każdy pracownik może tutaj skorzystać z bezpłatnej porady lekarzy pierwszego kontaktu, którzy pełnią dyżury w siedzibach firmy. Dodatkowo specjaliści i kierownicy dostają podstawowy pakiet opieki medycznej w prywatnej klinice, a menedżerowie wyższego szczebla – pakiet bardziej rozbudowany.

Pozapłacowe elementy wynagrodzenia są również informacją o tym, jaka kultura panuje w firmie i na czym pracodawcy zależy. Zdarza się, że pracodawca w pakiecie medycznym oferuje opiekę nad kobietami w ciąży. To sygnał, że w tej firmie ciąża nie jest problemem. Dla kobiet, które w przyszłości chcą mieć dzieci, trudno sobie wyobrazić lepszą motywację.

Podobne sygnały wysyła firma Danone, która ma bardzo rozbudowany pakiet benefitów dla młodych rodziców. Producent wyrobów mleczarskich został zwycięzcą piątej edycji plebiscytu Firma Przyjazna Mamie, organizowanego przez miesięcznik „Dziecko” i „Poradnik Domowy”. Pracodawca oferuje młodym mamom dodatkowy miesiąc urlopu macierzyńskiego, skrócony dzień pracy po powrocie z urlopu i dodatkowy dzień urlopu okolicznościowego dla ojców. Pracownice Danone mogą korzystać też ze specjalnych pokoi do karmienia i odpoczynku. Firma pokrywa koszty prywatnych porodów, szczepienia dzieci pracowników przeciwko pneumokokom, a każdemu rodzicowi przekazuje wyprawkę w postaci bonów do sklepu Smyk.

Polityka bonusowa Danone jest odpowiedzią na nasze podwójne podejście do działalności: biznesowe i społeczne – sumuje Ewelina Chmielewska.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK