| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Ojciec czy pracoholik?

Ojciec czy pracoholik?

Czy rzeczywiście firmom bardziej opłaca się zatrudniać zaangażowanych ojców niż dyspozycyjnych pracoholików? Czytając profile kompetencyjne liderów, łatwiej odnajdziemy w nich cechy typowe dla tej pierwszej aniżeli drugiej grupy.

Michał Luboradzki

kierownik Wydziału Komunikacji Wewnętrznej, Telekomunikacja Polska SA, ojciec

Ojciec i profesjonalista

Pracuję od prawie dziesięciu lat w tej samej dużej korporacji, od 16 lat żyję w tym samym, szczęśliwym związku małżeńskim i mam siedmioro dzieci. Myślę, że potrafię harmonijnie łączyć te moje role. Może nie będę opisywał, jak rozumiem rolę zawodową, bo w miesięczniku „Personel i Zarządzanie” może być to temat wyeksploatowany. Swoją rolę „domową” definiuję zaś poprzez pryzmat oczekiwań najbliższych. Jakie one są?

Dzieci oczekują ode mnie przede wszystkim miłości, choć w każdym z siedmiu przypadków – w zależności od wieku i charakteru – bardzo różnie się to objawia. Każde z dzieci potrzebuje zainteresowania – czasu poświęconego tylko jemu, czasu, kiedy, nigdzie się nie spiesząc, mógłbym go słuchać i być skupiony tylko na nim. Myślę, że potrzebują też autorytetu – nie ojca wszechwiedzącego i wszechwładnego, ale jednak zdolnego doradzić, wesprzeć, czy rozstrzygnąć spór i podzielić się wiedzą z różnych dziedzin. Istotne oczywiście są też oczekiwania z zakresu zaspokajania potrzeb materialnych – zarówno tych podstawowych, jak i tych wynikających z faktu, że „koleżanki też to mają”.

Podobnie jak w przypadku dzieci, postrzegam oczekiwania żony, bo miłość to według mnie najważniejsza potrzeba w relacjach międzyludzkich, a zwłaszcza w rodzinie. Stąd wynika potrzeba codziennego zainteresowania problemami drugiej osoby, wspólnego myślenia nad sposobami ich rozwiązywania i wspólnego podejmowania decyzji. W stosunku do dzieci ważne wydaje mi się też trzymanie „jednolitego frontu” w najważniejszych kwestiach, decydowaniu, co wolno, a czego nie itd. To wszystko oczywiście też wymaga poświęcania czasu.

W mojej firmie pakiet socjalny jest naprawdę nieźle rozbudowany, choć oczywiście zawsze można by życzyć sobie więcej. Mam też stosunkowo elastyczny czas pracy, tzn. rozliczany jestem bardziej z efektów niż z siedzenia przy biurku w określonych godzinach. Generalnie niezbyt lubię używać w pracy rodziny jako argumentu przekonującego, że czegoś nie mogę zrobić albo coś mi się należy i staram się takich sytuacji unikać. Oczywiście jestem w stanie wyobrazić sobie, że firma organizuje przedszkola czy żłobki, dofinansowuje edukację dzieci itp., o czym czytamy czasem w prasie, i takie działania powitałbym z radością, ale specjalnie się na to nie nastawiam.

Oprócz postawy pracodawcy jako instytucji niezwykle ważne w godzeniu ról zawodowych i prywatnych wydaje mi się też to, czy zespół i przełożeni szanują ograniczenia pracownika rodzica i czy umieją dostrzec jego atuty.

Zespół, którym zarządzam w pracy, jest mniej liczny niż moja rodzina, ale pewne umiejętności zdobywane w relacjach z dziećmi, jak choćby rozwiązywanie konfliktów, czy budowanie autorytetu na pewno przydają mi się w pracy i na odwrót – niektóre kompetencje rozwijane w pracy ułatwiają kontakt z dziećmi. Mam tu na myśli przede wszystkim cały zestaw kompetencji zarządczych.

Wierzę, że rozwijając się jako ojciec, podwyższam również predyspozycje wykorzystywane w pracy z moim zespołem. Nie wykluczam, że warsztaty umiejętności ojcowskich, o jakich słyszałem, mogą się przydać zarówno w domu, jak i przy budowaniu kompetencji zawodowych – nie korzystałem z nich jednak. Przypuszczam przy tym, że bardziej przydatne są warsztaty polegające na dzieleniu się doświadczeniami aniżeli na przekazywaniu porad, bo praktyka i tak przeważnie nas zaskakuje.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK