| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Pokochać samego siebie

Pokochać samego siebie

Rozmowa z Robertem Korzeniowskim, lekkoatletą, czterokrotnym mistrzem olimpijskim, twórcą kanału TVP Sport, prezesem Fundacji Sportowa Polska

● W ostatnich latach wiele się mówi o poznawaniu siebie, zarządzaniu sobą itd. Czy nie sądzi Pan, że niektórzy ludzie po prostu wolą siebie nie znać – sądzą, że poznanie siebie pogorszy ich samoocenę? Co by Pan takim osobom doradził?

Nawet jeżeli będziemy mieli szerokie grono przyjaciół, a nie zaprzyjaźnimy się sami ze sobą, to nasza oferta emocjonalna wobec świata będzie uboga. Bo właściwie, co dajemy otoczeniu, jeśli uciekamy od trudu poznania własnej oferty dla świata?

● Jeżeli poznamy już swoje mocne i słabe strony, na co – według Pana – należy skierować energię: na rozwijanie tych silnych cech czy korygowanie słabości?

Przede wszystkim trzeba rozwijać to, co rokuje na rozwój, czyli silne strony. Słabości należy oswajać i omijać, tak jak zastępujemy słowo o nieznanej pisowni innym, co do którego mamy pewność. Z czasem przyjdzie możliwość poznania właściwej ortografii, ale pisząc list miłosny, nie traćmy wątku, przekopując słowniki.

● Brak wytrwałości („słomiany zapał”) jest uznawany przez historyków i socjologów za jedną z wad narodowych Polaków. Z drugiej strony, wiadomo, że sukces w sporcie jest niemożliwy bez wytrwałości. Jak Pan postrzega znaczenie sportu w edukacji z punktu widzenia kształtowania charakteru młodych Polaków?

Nawet epizod sportowy w życiu każdego z nas powinien być tak kluczowy dla rozwoju, jak umiejętność czytania i pisania. Człowiek, który spróbuje, jak smakuje samodyscyplina i czym jest bezpośrednia rywalizacja, w pozasportowych obszarach życia ma szanse na pozytywny transfer zachowań wtedy, gdy nie czas na naukę i gdy przegrana boli znacznie bardziej niż gol stracony na boisku szkolnym.

● Czy można jakoś zmierzyć – choćby w przybliżeniu – wartość dodaną, jaką przynosi wysoka samoocena. Jako sportowiec i menedżer miał Pan z pewnością styczność z utalentowanymi ludźmi o niskim poczuciu własnej wartości. Jak ten fakt wpływał na ich skuteczność życiową?

To jest to, co zdobywcę medalu odróżnia od bezwzględnego i budzącego szacunek rywali mistrza, a kółeczko w trybie korporacyjnym przeistacza w niezbędny element szerszej gry biznesowej, czy wręcz daje mu pozycję bezwzględnego lidera rynku w przypadku wysokiej klasy menedżerów.

● Dlaczego – Pana zdaniem – dla jednych życie to pasmo nieustających sukcesów, zaś inni napotykają na swojej drodze same trudności?

Ludzie ciekawi świata wciąż otwierają nowe pokoje własnej osobowości i odkrywając siebie, nabierają przekonania o nieograniczonych możliwościach, jakimi cechuje się umysł głodny wygrywania każdej minuty, godziny, dnia, życia.

● Jak zatem sterować swoją karierą, jak rozwijać potencjał, który przecież w każdym z nas drzemie?

Patrz odpowiedzi powyżej (śmiech)

● Dziękuję za rozmowę.

UWAGA CZYTELNICY

Robert Korzeniowski będzie gościem konferencji „Innowacyjne zarządzanie w polskiej oświacie: poczucie własnej wartości”, która odbędzie się 23 kwietnia w Poznaniu. Organizatorem konferencji jest Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »