| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Pokochać samego siebie

Pokochać samego siebie

Rozmowa z Robertem Korzeniowskim, lekkoatletą, czterokrotnym mistrzem olimpijskim, twórcą kanału TVP Sport, prezesem Fundacji Sportowa Polska

● W ostatnich latach wiele się mówi o poznawaniu siebie, zarządzaniu sobą itd. Czy nie sądzi Pan, że niektórzy ludzie po prostu wolą siebie nie znać – sądzą, że poznanie siebie pogorszy ich samoocenę? Co by Pan takim osobom doradził?

Nawet jeżeli będziemy mieli szerokie grono przyjaciół, a nie zaprzyjaźnimy się sami ze sobą, to nasza oferta emocjonalna wobec świata będzie uboga. Bo właściwie, co dajemy otoczeniu, jeśli uciekamy od trudu poznania własnej oferty dla świata?

● Jeżeli poznamy już swoje mocne i słabe strony, na co – według Pana – należy skierować energię: na rozwijanie tych silnych cech czy korygowanie słabości?

Przede wszystkim trzeba rozwijać to, co rokuje na rozwój, czyli silne strony. Słabości należy oswajać i omijać, tak jak zastępujemy słowo o nieznanej pisowni innym, co do którego mamy pewność. Z czasem przyjdzie możliwość poznania właściwej ortografii, ale pisząc list miłosny, nie traćmy wątku, przekopując słowniki.

● Brak wytrwałości („słomiany zapał”) jest uznawany przez historyków i socjologów za jedną z wad narodowych Polaków. Z drugiej strony, wiadomo, że sukces w sporcie jest niemożliwy bez wytrwałości. Jak Pan postrzega znaczenie sportu w edukacji z punktu widzenia kształtowania charakteru młodych Polaków?

Nawet epizod sportowy w życiu każdego z nas powinien być tak kluczowy dla rozwoju, jak umiejętność czytania i pisania. Człowiek, który spróbuje, jak smakuje samodyscyplina i czym jest bezpośrednia rywalizacja, w pozasportowych obszarach życia ma szanse na pozytywny transfer zachowań wtedy, gdy nie czas na naukę i gdy przegrana boli znacznie bardziej niż gol stracony na boisku szkolnym.

● Czy można jakoś zmierzyć – choćby w przybliżeniu – wartość dodaną, jaką przynosi wysoka samoocena. Jako sportowiec i menedżer miał Pan z pewnością styczność z utalentowanymi ludźmi o niskim poczuciu własnej wartości. Jak ten fakt wpływał na ich skuteczność życiową?

To jest to, co zdobywcę medalu odróżnia od bezwzględnego i budzącego szacunek rywali mistrza, a kółeczko w trybie korporacyjnym przeistacza w niezbędny element szerszej gry biznesowej, czy wręcz daje mu pozycję bezwzględnego lidera rynku w przypadku wysokiej klasy menedżerów.

● Dlaczego – Pana zdaniem – dla jednych życie to pasmo nieustających sukcesów, zaś inni napotykają na swojej drodze same trudności?

Ludzie ciekawi świata wciąż otwierają nowe pokoje własnej osobowości i odkrywając siebie, nabierają przekonania o nieograniczonych możliwościach, jakimi cechuje się umysł głodny wygrywania każdej minuty, godziny, dnia, życia.

● Jak zatem sterować swoją karierą, jak rozwijać potencjał, który przecież w każdym z nas drzemie?

Patrz odpowiedzi powyżej (śmiech)

● Dziękuję za rozmowę.

UWAGA CZYTELNICY

Robert Korzeniowski będzie gościem konferencji „Innowacyjne zarządzanie w polskiej oświacie: poczucie własnej wartości”, która odbędzie się 23 kwietnia w Poznaniu. Organizatorem konferencji jest Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK