| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Udoskonalanie dobrego

Udoskonalanie dobrego

Czy programy poprawy produktywności, jak np. japoński Program 5S, tworzenie środowisk innowacyjnych to tylko moda, bezrefleksyjny sposób naśladowania zagranicznych wzorów zarządzania, czy jednak przynoszą firmom korzyści? Przykład Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych świadczy o sensowności wdrażania podobnych programów.

1 krok – selekcja

Należy wyselekcjonować rzeczy niepotrzebne i nieużywane, a następnie pozbyć się ich ze swojego najbliższego otoczenia. W ten sposób oszczędzane są cenne przestrzenie biurowe.

2 krok – systematyka

Należy poukładać rzeczy potrzebne. Rzeczy najczęściej używane powinny znaleźć się w zasięgu ręki lub być umieszczone w dostępnym miejscu. Jest to ważne ze względu na ergonomię oraz zastępowalność pracowników. Jeżeli rzeczy są uporządkowane w ten sam, z góry narzucony, ale rozsądny sposób, łatwo jest zastąpić nieobecnego pracownika. Zastępowalność zaś podnosi jakość pracy.

3 krok – sprzątanie

Należy uporządkować miejsce pracy i jego otoczenie poprzez dokładne wysprzątanie, wyczyszczenie, odnowienie oraz wyremontowanie pomieszczeń i sprzętów. Ważna jest estetyka miejsca pracy.

4 krok – schludność

Trzeba utrzymać w porządku, czystości i schludności swoje miejsce pracy oraz miejsca, w których przebywasz. Dbać o własny wygląd. Należy zwracać uwagę na to, co jeszcze można poprawić w swoim środowisku.

5 krok – samodyscyplina

Trzeba utrzymać dyscyplinę postępowania i działania. Należy przestrzegać procedur oraz dobrych, estetycznych zwyczajów. Poprzez stosowanie własnego przykładu wpływa się na współpracowników. Należy zachęcać współpracowników do wspólnego budowania wizerunku firmy (Wytwórni).

Przykłady usprawnień zastosowanych w PWPW

W Wytwórni przyjęto zasadę, że usprawnienia dotyczą własnego stanowiska pracownika i są samodzielnie wykonywane przez autora pomysłu.

Najważniejsze przykłady zastosowania usprawnień produkcyjnych w PWPW związane są z różnymi dziedzinami:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK