| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Udoskonalanie dobrego

Udoskonalanie dobrego

Czy programy poprawy produktywności, jak np. japoński Program 5S, tworzenie środowisk innowacyjnych to tylko moda, bezrefleksyjny sposób naśladowania zagranicznych wzorów zarządzania, czy jednak przynoszą firmom korzyści? Przykład Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych świadczy o sensowności wdrażania podobnych programów.

Dwustronne zyski

Dla firmy korzyści z pomyślnej realizacji procesów usprawniających produktywność lub podnoszących innowacyjność to:

  • wypracowany zysk z wdrożonego do realizacji projektu z zakresu przedsiębiorczości wpływa korzystnie na jej wynik,
  • wzrost zaangażowania, poczucia wykorzystania swojego potencjału oraz wzrost poczucia wpływu na rozwój firmy wśród pracowników, a w efekcie wzrost lojalności wobec firmy i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Z kolei dla pracownika udział w programie oznacza korzyści osobiste:

  • pozytywnie oceniony przez komisję projekt jest nagradzany finansowo,
  • opracowywanie nagradzanych usprawnień i rozwiązań innowacyjnych jest czynnikiem rozwoju zawodowego, gdyż umożliwia awans, np. kierowanie realizacją zgłoszonego projektu,
  • wzrost poczucia wykorzystania swojego potencjału oraz zwiększenie poczucia wpływania na rozwój firmy wśród pracowników, wzrost zaangażowania w sprawy firmy oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

Zmiany bez końca

Program 5S jest systemem żyjącym, więc musi ewoluować, dostosowując się do realiów pracy osób w niego zaangażowanych. Jak już wyżej wspomniano, nagrody rzeczowe dla działów przestały w PWPW w pewnym momencie odgrywać swoją motywacyjną rolę. Dlatego obecnie większy akcent kładzie się na stymulowanie indywidualnej przedsiębiorczości i inicjatywy poprawy produktywności. Nagrody są przyznawane przede wszystkim autorom i wykonawcom za działania qasi-racjonalizatorskie – a więc wprowadzające usprawnienia przynoszące wymierne korzyści.

Pomimo swojej atrakcyjności (entuzjazm, zaangażowanie załogi, motywacyjny charakter nagród) i wielu korzyści organizacyjno-ekonomicznych program 5S jest, niestety, obarczony ryzykiem zanikania. W natłoku codziennych obowiązków nietrudno bowiem o osłabienie woli do podejmowania działań o charakterze dobrowolnym i społecznym. Z tego powodu nie mniejszą uwagę należy przykładać do utrzymania programu i jego doskonalenia niż do werbowania nowych pracowników, którzy zaktywizują się na starych zasadach. Można rzec zgodnie z japońską maksymą „nawet to, co dobre, można zawsze udoskonalić”.

Na czym polega program 5S?

Istotą programu jest dbałość o porządek oraz skrzętne gospodarowanie. Nazwa programu pochodzi od pięciu japońskich słów odnoszących się do gospodarowania miejscem pracy.

seiri – selekcja

seiton – systematyka

seiso – sprzątanie

seiketsu – schludność

shitsuke – samodyscyplina

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK