| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Udoskonalanie dobrego

Udoskonalanie dobrego

Czy programy poprawy produktywności, jak np. japoński Program 5S, tworzenie środowisk innowacyjnych to tylko moda, bezrefleksyjny sposób naśladowania zagranicznych wzorów zarządzania, czy jednak przynoszą firmom korzyści? Przykład Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych świadczy o sensowności wdrażania podobnych programów.

Współzawodnictwo polega też na tym, że prowadzony jest ranking wydziałów. Co miesiąc odbywa się sprawdzanie stosowania zasady 5S i rozwoju programu. Specjalnie do tego celu powołana komisja sprawdza, na ile program jest realizowany, a miejsca pracy zorganizowane są zgodnie z zasadami Programu 5S. Wyniki są publikowane w gazetce firmowej. Raz na pół roku najlepsze działy są nagradzane przez zarząd nagrodami rzeczowymi. Prezenty wręczane są osobiście podczas spotkania członków zarządu z załogą. Na początku działania programu nagrodami były kuchenki mikrofalowe, czajniki elektryczne, kwiaty doniczkowe.

Zadaniem systemu nagradzania było budowanie u pracownika poczucia dumy z faktu, że opracował usprawnienie, które polepszało warunki pracy jego działu, został za to nagrodzony, a nagroda, na którą zapracował, wracała do niego i służyła całemu działowi. Po pewnym czasie okazało się jednak, że lista nagród rzeczowych wyczerpała się, a działy były wyposażone we wszystkie potrzebne im urządzenia. Poradzono sobie z tym problemem „nadurodzaju” w ten sposób, że nagrodzeni zaczęli przekazywać otrzymane – a zbywające w danym dziale – nagrody jako darowizny dla potrzebujących. Przekazywanie środków pieniężnych (zamiast zakupu nagród) na szczytny cel budowało w pracownikach postawę społeczną i w dalszym ciągu odgrywa rolę motywującą.

W ramach nagród za usprawnienia Wytwórnia oferuje również możliwość wyjazdów szkoleniowych. Firma finansuje je do wysokości nagrody, resztę kosztów pokrywają pracownicy. Szkolenia odbywają się w weekendy. Pracownicy, uczestnicząc w szkoleniach, poświęcają swój wolny od pracy czas. W firmie produkcyjnej, jaką jest Wytwórnia, pracownicy produkcyjni nie są często wysyłani na szkolenia, ponieważ kwalifikacje potrzebne do wykonywania pracy na ich stanowiskach pracy tak szybko się nie zmieniają. Szkolenia mają na celu omówienie programu 5S, przedyskutowanie, jak dalej można prowadzić i rozwijać program. Efektem takich wyjazdów jest także integracja zespołów.

Raz w roku najlepsi realizatorzy dostają od prezesa nagrody w wyższej wysokości, to są nagrody po 900 zł. Fakt ten jest pozytywnie nagłaśniany.

Na sprawne funkcjonowanie programu 5S składa się praca:

  • Zespołu programowego 5S, który tworzą przedstawiciele załogi. Zespół wprowadza nowe działy do programu oraz doskonali założenia programowe w kierunku jego rozwoju.
  • Liderów 5S wybieranych przez pracowników działów, spełniają oni dwie zasadnicze funkcje: reprezentują oraz inicjują działania (opracowywanie wniosków i ich wdrażanie).
  • Pracowników zgłaszających propozycje (wnioski) usprawnień i innowacji na swoim stanowisku pracy i w najbliższym otoczeniu zawodowym.

W celu podniesienia poziomu zaangażowania w realizację programu 5S, doskonalenia jego założeń i zwiększenia efektywności działania prowadzone są cykliczne szkolenia liderów 5S z zakresu komunikacji, rozwiązywania problemów, inicjowania zmian, doskonalenia programu.

Corocznie organizowane są specjalne wycieczki edukacyjne dla pracowników najbardziej zaangażowanych w działalność programu. Najczęściej są to wyjazdy powiązane ze zwiedzaniem przedsiębiorstw, które mają znaczące wyniki w stosowaniu programu 5S.

Newralgiczne przesilenia

W trakcie realizacji programów poprawiających produktywność czy takich, których celem jest zwiększenie innowacyjności, pojawiają się na ogół dwa kryzysy.

Kryzys innowacji

Polega on na tym, że po pewnym czasie stosowania usprawnień i wprowadzania innowacji zaangażowanym w nie pracownikom wydaje się, że wszystko to, o czym mieli powiedzieć, już powiedzieli. Wszystkie pomysły, które zebrali w ciągu ostatnich lat, zaprezentowali. W tej sytuacji wymyślić coś nowego jest niezwykle trudno. Aby temu zaradzić, czasem zatrudnia się zewnętrznych ekspertów, którzy nie podlegają tyranii oczywistości, jaka obezwładnia osoby pracujące w firmie. Dzięki świeżemu spojrzeniu eksperci są w stanie us- prawnić procesy, które zaangażowanym w nie osobom wydają się optymalne lub oczywiste.

Kryzys motywacji

Nagrody przydzielane autorom najlepszych rozwiązań z czasem tracą swój motywacyjny charakter. Zainteresowani zdobyli już wszystkie nagrody rzeczowe, byli już na wszystkich zagranicznych wycieczkach. Czy za swoją innowacyjność mogą spodziewać się jeszcze atrakcyjnych nagród?

Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie atrakcyjnych, bardzo głośnych medialnie eventów, o których powszechnie się w firmie mówi.

Należy też pamiętać, że zanim program zacznie działać, nie wszystkie grupy pracowników w jednakowym stopniu będą zainteresowane jego wdrożeniem. Na przykład w PWPW wdrażanie programu 5S spotkało się początkowo z oporami i nieufnością ze strony pracowników biurowych (działy produkcyjne często są same inicjatorami programów tego typu i tam zrozumienie jest dużo większe). Kwestionowano celowość wprowadzania programu („po co to nam?”) oraz powątpiewano w zasadność jego realizacji („co my z tego będziemy mieli? Ile stracimy na to czasu?”).

Jednak uporządkowanie dokumentów według nowych zasad dało natychmiastowe i zauważalne rezultaty. W efekcie usunięcia niepotrzebnych materiałów zwiększyła się powierzchnia biurowa. Uporządkowanie dokumentacji według z góry ustalonych i rozsądnych zasad pozwalało na szybkie odnalezienie potrzebnych materiałów i udzielenie odpowiedzi podczas nieobecności pracownika prowadzącego określone zagadnienia. Program został więc i tu doceniony.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK