| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Formalne wymogi funkcjonowania firmowego przedszkola

Formalne wymogi funkcjonowania firmowego przedszkola

Aby firmowe przedszkole rozpoczęło działalność, musi spełnić kilka formalnych warunków, bez których jego funkcjonowanie nie jest możliwe.

Co robi organ założycielski

Do zadań organu założycielskiego należy:

  • zapewnienie warunków działania placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki,
  • wykonywanie remontów obiektów oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie,
  • zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej placówki,
  • wyposażenie placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do realizacji programów nauczania, programów wychowawczych oraz wykonywania innych zadań statutowych.

Przedszkole, ale jakie?

Jeśli zostanie ustalony organ prowadzący lub wyłoniona firma, które będzie prowadziła cały projekt realizacji przedszkola, należy określić, jaka placówka wychowania przedszkolnego jest firmie potrzebna.

Najczęściej przez pojęcie „przedszkole” rozumie się dużą placówkę, mogącą przyjąć kilkadziesiąt dzieci. Pracodawca może jednak zdecydować o innej formie placówki. Trzeba sobie zdać sprawę, że do każdego rodzaju przedszkola niezbędne są zupełnie inne wymogi i obowiązki. Polskie prawo dopuszcza możliwość funkcjonowania przedszkoli publicznych i niepublicznych (zobacz ramkę na str. 34).

Od kilku miesięcy, dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, można zakładać nie tylko przedszkola, lecz także zespoły lub punkty przedszkolne. Również w tym przypadku forma opieki jest niekorzystna dla pracodawców, ponieważ zakłada, że placówka może przyjmować maksymalnie 25 dzieci, a zajęcia mogą być prowadzone tylko w niektóre dni w tygodniu. Z przyczyn oczywistych te warunki nie będę spełniały oczekiwań zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Z przedstawionych form placówek przedszkolnych najbardziej korzystne dla pracodawcy są przedszkola niepubliczne. Warto zapoznać się z zasadami funkcjonowania innych przedszkoli i na tej podstawie poszukiwać własnych rozwiązań. Podstawą prawną rozważań może być ramowy statut dowolnego przedszkola publicznego, który zawiera wiele przydatnych informacji również dla przedszkola niepublicznego.

Gdy podstawowe decyzje dotyczące wyboru organu prowadzącego i rodzaju placówki zapadły, należy zająć się następującymi kwestiami: lokal, dyrektor placówki i kadra wychowawcza, program przedszkola.

Czytaj także

Autor:

partner w firmie Femmeritum zajmującej się wspieraniem firm w realizacji strategii równowaga praca-rodzina

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK