| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Następstwa wypadku przy pracy

Następstwa wypadku przy pracy

Od 15 stycznia br. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na czas nieokreślony. Poprzednie zatrudnienie tej osoby ustało 31 grudnia 2006 r. Była tam zatrudniona przez 5 lat. Obecnie pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie na okres od 20 marca do 6 kwietnia br. Lekarz wystawił odrębne zaświadczenie stwierdzające, że niezdolność do pracy jest następstwem wypadku przy pracy, któremu pracownik uległ 17 maja 2005 r., a więc w okresie, kiedy był zatrudniony u poprzedniego pracodawcy. Czy w związku z tym, że wypadek miał miejsce w czasie zatrudnienia w innym zakładzie, możemy ustalić uprawnienia do wynagrodzenia chorobowego na ogólnych zasadach z ubezpieczenia chorobowego?
 

 RADA

Pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, ponieważ niezdolność do pracy jest następstwem wypadku przy pracy, jakiemu pracownik uległ w czasie ubezpieczenia wypadkowego

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy na skutek wypadku przy pracy w czasie trwania ubezpieczenia wypadkowego.

Prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje również, jeżeli wypadek przy pracy miał miejsce w czasie trwania ubezpieczenia wypadkowego z innego tytułu. Dlatego prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje również w przypadku późniejszego pogorszenia stanu zdrowia pozostającego w związku ze stwierdzonym wcześniej wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Jeżeli lekarz, który wystawił zwolnienie, potwierdzi, że niezdolność do pracy jest następstwem wypadku przy pracy z maja 2005 r., to są Państwo zobowiązani do wypłacenia zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.

Obowiązujące zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich (ZUS ZLA) nie przewidują stosowania kodów w odniesieniu do nieobecności w pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, dlatego, aby udowodnić związek zachorowania z wypadkiem przy pracy, lekarz wystawia dodatkowo odpowiednie zaświadczenie stwierdzające ten fakt.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu (tj. bez okresu wyczekiwania) oraz w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Pracownik za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego. Od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje pracownikowi bez względu na to, czy wykorzystał w danym roku kalendarzowym 33 dni wynagrodzenia chorobowego.

Podstawa prawna:

• art. 6 ust. 1, art. 7–9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),

• § 5 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »