| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Zagrożenia wypadkowe związane z wykonywaniem zawodu operatora wózka widłowego

Zagrożenia wypadkowe związane z wykonywaniem zawodu operatora wózka widłowego

Pracodawca posiada magazyn, na którego wyposażeniu znajdują się wózki widłowe, obsługiwane przez uprawnionych pracowników. W zakładzie pracy miała miejsce kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która objęła m. in. analizę oceny ryzyka zawodowego występującego na stanowiskach utworzonych przez pracodawcę. Po kontroli inspektor pracy wydał wystąpienie dotyczące zaktualizowania oceny ryzyka zawodowego o wszystkie zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku operatora wózka widłowego. Co powinna zawierać taka ocena?

Wymuszona pozycja

Pracownik w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego podczas prowadzenia wózka, długotrwałego jednostajnego siedzenia w wymuszonej pozycji ciała, częstego odwracania głowy i napinania karku podczas jazdy wstecznej oraz podczas transportu ładunków o dużych rozmiarach ograniczających pole widzenia może odczuwać dolegliwości związane z przeciążeniem, głównie rąk, ramion i pleców oraz zmęczenie, a co za tym idzie – jest bardziej podatny na popełnianie błędów. Skutkiem tego może być wypadek, któremu ulegnie on bądź osoby z nim współpracujące.

Podobnym problemem są wibracje, które oprócz typowych dolegliwości mięśniowo-szkieletowych wywołują również zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych oraz powodują rozstrojenie emocjonalne pracownika, a to wpływa na częstsze popełnianie błędów przy wykonywaniu obowiązków operatora.

Oświetlenie

Ponadto podczas pracy w niedostatecznym oświetleniu i trudności w adaptacji wzroku do zmiany natężenia oświetlenia (np. podczas przewożenia towarów z ciemności do oświetlonego pomieszczenia) może nastąpić przemęczenie oczu, podrażnienie, pieczenie, nieprawidłowe widzenie. Może to doprowadzić do wypadku z udziałem osób pieszych lub innych pojazdów bądź przewrócenia się pojazdu.

Podstawa prawna:

  • art. 226 k.p.,
  • § 39a rozporządzenia MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • § 5–16 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (DzU nr 70, poz. 650 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK