| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców mają wpływ na ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy?

Czy zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców mają wpływ na ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy?

Pracownik służby bhp zatrudniony jest u przedsiębiorcy, który zajmuje się przewozem towarów na terenie Polski i za granicą. W związku z dużą liczbą środków transportu i zatrudnionych na stanowiskach kierowców na podstawie umów o pracę pracowników odnotowuje też wysoką liczbę wypadków komunikacyjnych. Czy ustalając okoliczności i przyczyny wypadków komunikacyjnych, należy analizować czas pracy kierowcy oraz czy od dnia wejścia w życie zmian w ustawie o czasie pracy kierowców zmienią się procedury dotyczące ustalania przyczyn wypadków przy pracy?

W związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz zmianie niektórych innych ustaw procedury ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy nie ulegają zmianie. Jednak podczas ustalania okoliczności przyczyn wypadku przy pracy należy prawidłowo ustalić okoliczności zdarzenia w celu właściwej kwalifikacji, tj. czy zdarzenie było wypadkiem przy pracy, czy zdarzeniem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy w zakresie uprawnienia do świadczeń.

Podczas ustalania okoliczności przyczyn wypadków przy pracy należy pamiętać, że jedną z nich mogło być zmęczenie pracownika wynikające z przekroczenia norm czasu pracy.

UZASADNIENIE

Od 3 kwietnia 2010 r. obowiązuje uchwalona 12 lutego 2010 r. nowelizacja ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Powyższa ustawa wprowadza zmianę do ustawy o czasie pracy kierowców. Zmiana polega na wprowadzeniu definicji podróży służbowej. Podróż służbowa to każde zadanie służbowe polegające na wykonaniu, na polecenie pracodawcy:

  • przewozu drogowego poza miejscowość, gdzie jest siedziba pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały, lub
  • wyjazdu poza miejscowość, o której mowa wyżej, w celu wykonania przewozu drogowego.

Warto pamiętać, że stanowisko pracy kierowcy to siedziba pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały.

W ustawie dodano art. 21a dotyczący pokrycia kosztów związanych z wykonywaniem tego zadania służbowego, ustalanego na zasadach określonych w przepisach art. 775 Kodeksu pracy.

Celem powyższej zmiany było uszczegółowienie i dokładne określenie pojęcia podróży służbowej w związku z licznymi wątpliwościami w tym zakresie. Zmiana nakłada na pracodawców obowiązek pokrywania kosztów związanych z wykonywaniem pracy przez kierowców w trakcie przewozów drogowych, tj. wypłacania diet, a w przypadku podróży poza granicami kraju – określenia waluty, w jakiej będzie ustalana dieta i limit na nocleg w poszczególnych państwach, a także warunki zwrotu kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK