| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Kiedy można przeprowadzić szkolenie bhp w warunkach samokształcenia

Kiedy można przeprowadzić szkolenie bhp w warunkach samokształcenia

Jeśli nie ma możliwości skompletowania grupy szkoleniowej w celu odbycia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, można zastosować tzw. samokształcenie.

Dostateczna znajomość przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest koniecznym warunkiem umożliwiającym pracodawcy dopuszczenie pracownika do pracy.

Szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy mają zapewnić m.in.:

  • zaznajomienie się z zagrożeniami wypadkowymi i chorobowymi związanymi z wykonywaną pracą,
  • poznanie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy na określonym stanowisku oraz związanych z tym stanowiskiem obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób oraz postępowania w sytuacjach awaryjnych, a także udzielania pomocy osobom, które uległy wypadkom.

Alternatywą szkolenia przeprowadzanego w warunkach stacjonarnych jest szkolenie przeprowadzane w warunkach samokształcenia.

WAŻNE!

Ramowe programy szkolenia okresowego dopuszczają formę samokształcenia w przypadku szkoleń kierowanych do wszystkich grup pracowniczych z wyłączeniem pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.

Wskazane jest, aby zarówno uczestnicy szkolenia, jak i konsultanci właściwie zrozumieli opartą na zasadach zaufania i dobrej współpracy istotę samokształcenia.

Czas trwania szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, także realizowanego w formie samokształcenia kierowanego, określa się liczbą godzin poświęconą na przekazanie, zgłębianie tematów objętych szkoleniem. Tak rozumiany czas trwania szkolenia nie może być ustalony w mniejszej liczbie godzin niż ta, która została określona dla danego rodzaju szkolenia w ramowych programach szkolenia stanowiących załącznik do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp.

Uczestnicy szkolenia organizowanego w formie kształcenia kierowanego powinni w szczególności:

  • otrzymać program szkolenia zawierający szczegółowe rozwinięcie tematów objętych szkoleniem,
  • otrzymać w formie papierowej lub elektronicznej materiały przygotowane przez organizatora szkolenia, m.in.: skrypty, przepisy prawne, zestawy pytań kontrolnych umożliwiające przyswojenie problematyki objętej programem szkolenia,
  • mieć zapewnioną możliwość konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców,
  • być poinformowani o zakresie tematycznym egzaminu sprawdzającego przyswojenie przez uczestników szkolenia zarówno wiadomości objętych programem szkolenia, jak i umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami lub zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

WAŻNE!

Dokumentacja szkolenia pracownika powinna być przechowywana przez organizatora szkolenia co najmniej przez okres ważności szkolenia, któremu został poddany pracownik.

Podstawa prawna:

  • art. 2373 § 2 Kodeksu pracy,
  • § 1a pkt 5, § 15 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK