| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Organizowanie szkoleń przez pracownika służby bhp

Organizowanie szkoleń przez pracownika służby bhp

Jestem zatrudniony na stanowisku pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy pracodawca może polecić mi organizowanie i opracowywanie programów szkoleń okresowych pracowników? Czy mając ukończone studia podyplomowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jestem uprawniony do prowadzenia szkoleń wstępnych oraz szkoleń okresowych u macierzystego pracodawcy będącego organizatorem szkoleń?

Nie ma przeszkód aby pracownik lub osoba wykonująca w zakładzie zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy mogła prowadzić instruktaż ogólny. Szkolenie to pracownik służby bhp wykonuje w ramach obowiązków służbowych.

Zakres zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy został szczegółowo określony rozporządzeniem w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Z wyjątkiem pracownika zatrudnionego przy innej pracy, któremu pracodawca nie zobowiązany do powołania służby bhp, powierzył wykonywanie zadań tej służby bhp, a także prowadzenia instruktażu ogólnego, służba bhp nie może być obciążana innymi zadaniami niż wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

W świetle powyższego obciążanie pracownika służby bhp zadaniami z zakresu:

  • organizowania i obsługi szkoleń w dziedzinie bhp,
  • opracowywania programów szkoleń okresowych,

należałoby uznać jako dokonane z naruszeniem przepisów wymienionego rozporządzenia.

Przepisy nie różnicują kwalifikacji wykładowców/instruktorów ze względu na organizatora szkolenia. Pracodawca analogicznie jak inny organizator szkolenia w dziedzinie BHP powinien zapewnić wykładowców i instruktorów:

  • odpowiednich do realizowanych programów szkolenia, posiadających zasób wiedzy merytorycznej z zakresu prowadzonych zajęć i doświadczenia zawodowego wystarczający dla pełnej realizacji programu szkolenia określonej grupy osób,
  • posiadających przygotowanie dydaktyczne zapewniające, w szczególności prawidłowy proces kształcenia, dobór środków dydaktycznych, zastosowanie odpowiednich metod szkolenia dostosowanych do określonych grup uczestników szkolenia.

Dokonując doboru wykładowców i instruktorów pracodawca powinien brać pod uwagę:

  • konieczność uwzględnienia posiadanego przez poszczególnych wykładowców zasobu wiedzy merytorycznej.

Dokonując doboru należy uwzględnić zróżnicowanie ze względu na osoby lub grupy osób szkolonych np. inne wymagania powinni spełniać wykładowcy na szkoleniu pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych, inne na szkoleniu pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, inne na szkoleniu zatrudnionych na stanowiskach administracyjnych.

  • spełnianie wymogu posiadania przygotowania dydaktycznego.

Od wykładowcy/instruktora wymaga się ukończenia kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia szkolenia w dziedzinie bhp w sposób zapewniający wysoką efektywność szkolenia. Zgodnie z powszechnie akceptowanym poglądem, za wystarczające uznaje się legitymowanie się, co najmniej, ukończonym szkoleniem okresowym w dziedzinie bhp, w którego programie uwzględnione zostały elementy organizacji oraz metodyki przeprowadzania takich szkoleń, potwierdzone świadectwem ukończenia szkolenia.

Nie ma przeszkód aby pracownik lub osoba wykonująca w zakładzie zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy mogła:

  • prowadzić instruktaż ogólny. Szkolenie to pracownik służby bhp wykonuje w ramach obowiązków służbowych;
  • być jednym z wykładowców/instruktorów w ramach okresowego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy organizowanego przez pracodawcę lub wyspecjalizowaną jednostkę zewnętrzną uprawnioną do prowadzenia działalności szkoleniowej, w zakresie w jakim spełnia warunek, posiadania zasobu wiedzy, doświadczenia zawodowego i przygotowania dydaktycznego;

Zlecone pracownikowi służby bhp szkolenia powinny być przeprowadzane w czasie dla niego wolnym od pracy (np. po normalnych godzinach pracy, w czasie urlopu) na podstawie zawieranej każdorazowo umowy cywilnoprawnej.

WAŻNE!

Pracownik lub osoba wykonująca w zakładzie zadania służby BHP nie powinna być obciążana prowadzeniem szkoleń stanowiskowych.

Podstawa prawna:

  • art. 2373 Kodeksu pracy
  • § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 109, poz. 704 ze zm.),
  • § 4, 5, 7 rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »