| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Czy wszyscy wspólnicy – właściciele firmy powinni odbyć szkolenie okresowe bhp?

Czy wszyscy wspólnicy – właściciele firmy powinni odbyć szkolenie okresowe bhp?

Wspólnikami w spółce cywilnej są trzy osoby. Zgodnie z umową spółki każdy ze wspólników ma prawo jednoosobowo reprezentować firmę i podpisywać wszystkie dokumenty związane z działalnością spółki, w tym również umowy o pracę. Praktycznie w bieżącą działalność firmy zaangażowane są tylko dwie osoby. Czy wszyscy wspólnicy będący właścicielami firmy powinni odbyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami? Czy wystarczy, aby tylko jeden z nich odbył takie szkolenie? Czy osoba, która nie angażuje się w działalność spółki, ma obowiązek ukończyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami?

Każdy ze wspólników, który ma upoważnienie do reprezentowania firmy, w tym do podpisywania umów o pracę, i jest zaangażowany w działalność spółki, powinien mieć aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami. Szkolenie to powinien ukończyć również każdy ze wspólników kierujący pracownikami.

UZASADNIENIE

Pracodawcą jest osoba, która podpisuje umowy o pracę z pracownikami. Jeżeli każdy ze wspólników firmy ma prawo zatrudniać pracowników i podpisywać z nimi umowy, to oznacza, że każdy z nich jest pracodawcą i ciążą na nim wszystkie obowiązki wynikające z Kodeksu pracy, w tym obowiązek odbycia i okresowego powtarzania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 21 k.p.).

Warto pamiętać, że szkolenie to:

  • jest przeznaczone dla pracodawców, w tym osób kierujących przedsiębiorstwami państwowymi, spółkami, zakładami prywatnymi, urzędami, spółdzielniami oraz dla innych osób kierujących pracownikami (mistrzów, brygadzistów, kierowników wydziałów i komórek organizacyjnych),
  • jego program ramowy stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

WSKAZÓWKA!

Jeżeli jeden ze wspólników firmy nie podpisuje umów o pracę, ale wydaje polecenia pracownikom i nadzoruje ich pracę, to będąc osobą kierującą pracownikami również powinien ukończyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami.

Obowiązek ten nie dotyczy osoby, która, będąc wspólnikiem w spółce, nie nawiązuje ani nie rozwiązuje stosunku pracy, jak również nie pełni funkcji kierowniczej w zakładzie pracy i nie nadzoruje pracowników.

Podobnie jest w sytuacji, kiedy w spółce jest zarząd, a wspólnicy nie są w niej zatrudnieni. Wtedy obowiązek odbycia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami ciąży na członkach zarządu będących pracodawcami i kierujących pracownikami. Sytuacja ta dotyczy w szczególności spółki z o.o., której wspólnikami są osoby fizyczne niewykonujące żadnych funkcji w zarządzie spółki.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.),
  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK