| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Czy wszyscy wspólnicy – właściciele firmy powinni odbyć szkolenie okresowe bhp?

Czy wszyscy wspólnicy – właściciele firmy powinni odbyć szkolenie okresowe bhp?

Wspólnikami w spółce cywilnej są trzy osoby. Zgodnie z umową spółki każdy ze wspólników ma prawo jednoosobowo reprezentować firmę i podpisywać wszystkie dokumenty związane z działalnością spółki, w tym również umowy o pracę. Praktycznie w bieżącą działalność firmy zaangażowane są tylko dwie osoby. Czy wszyscy wspólnicy będący właścicielami firmy powinni odbyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami? Czy wystarczy, aby tylko jeden z nich odbył takie szkolenie? Czy osoba, która nie angażuje się w działalność spółki, ma obowiązek ukończyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami?

Każdy ze wspólników, który ma upoważnienie do reprezentowania firmy, w tym do podpisywania umów o pracę, i jest zaangażowany w działalność spółki, powinien mieć aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami. Szkolenie to powinien ukończyć również każdy ze wspólników kierujący pracownikami.

UZASADNIENIE

Pracodawcą jest osoba, która podpisuje umowy o pracę z pracownikami. Jeżeli każdy ze wspólników firmy ma prawo zatrudniać pracowników i podpisywać z nimi umowy, to oznacza, że każdy z nich jest pracodawcą i ciążą na nim wszystkie obowiązki wynikające z Kodeksu pracy, w tym obowiązek odbycia i okresowego powtarzania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 21 k.p.).

Warto pamiętać, że szkolenie to:

  • jest przeznaczone dla pracodawców, w tym osób kierujących przedsiębiorstwami państwowymi, spółkami, zakładami prywatnymi, urzędami, spółdzielniami oraz dla innych osób kierujących pracownikami (mistrzów, brygadzistów, kierowników wydziałów i komórek organizacyjnych),
  • jego program ramowy stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

WSKAZÓWKA!

Jeżeli jeden ze wspólników firmy nie podpisuje umów o pracę, ale wydaje polecenia pracownikom i nadzoruje ich pracę, to będąc osobą kierującą pracownikami również powinien ukończyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami.

Obowiązek ten nie dotyczy osoby, która, będąc wspólnikiem w spółce, nie nawiązuje ani nie rozwiązuje stosunku pracy, jak również nie pełni funkcji kierowniczej w zakładzie pracy i nie nadzoruje pracowników.

Podobnie jest w sytuacji, kiedy w spółce jest zarząd, a wspólnicy nie są w niej zatrudnieni. Wtedy obowiązek odbycia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami ciąży na członkach zarządu będących pracodawcami i kierujących pracownikami. Sytuacja ta dotyczy w szczególności spółki z o.o., której wspólnikami są osoby fizyczne niewykonujące żadnych funkcji w zarządzie spółki.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.),
  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Autor:

specjalista ds. bhp, wykładowca Politechniki Warszawskiej

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »