| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Czy pracownik na stanowisku administracyjno-biurowym z monitorem ekranowym musi przejść szkolenie stanowiskowe?

Czy pracownik na stanowisku administracyjno-biurowym z monitorem ekranowym musi przejść szkolenie stanowiskowe?

Pracownicy firmy rachunkowej zatrudnieni są na stanowiskach administracyjno-biurowych. Pracę wykonują głównie przy monitorach ekranowych, korzystają również z kserokopiarek, niszczarek do papieru oraz faksów. Pracodawca uważa, że instruktaż stanowiskowy z zakresu bhp nie jest obowiązkowy dla tych pracowników. Czy pracownik zatrudniony na stanowisku administracyjno-biurowym wyposażonym w monitor ekranowy musi przejść szkolenie stanowiskowe z zakresu bhp?

Na terenie zakładu pracy, w którym pracę wykonują pracownicy administracyjno-biurowi na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawcy mają obowiązek przeprowadzać szkolenia wstępne stanowiskowe z zakresu bhp, gdyż pracownicy są narażeni na występowanie czynników uciążliwych dla ich zdrowia.

UZASADNIENIE

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku, gdy na tym stanowisku występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych.

WSKAZÓWKA!

Czas trwania instruktażu stanowiskowego powinien być uzależniony od przygotowania zawodowego pracownika, dotychczasowego stażu pracy oraz rodzaju pracy i zagrożeń występujących na stanowisku pracy, na którym pracownik ma być zatrudniony.

Należy pamiętać, że celem szkolenia stanowiskowego jest uzyskanie przez pracownika informacji o czynnikach środowiska pracy, występujących na danym stanowisku i w jego bezpośrednim otoczeniu, oraz o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą, a praca przy monitorach ekranowych zaliczana jest do prac uciążliwych. Warto również pamiętać, że nawet na terenie biura mogą występować wypadki przy pracy, np. potknięcie, przewrócenie się, porażenie prądem. Tak więc szkolenia stanowiskowe z zakresu bhp dla pracowników administracyjno-biurowych, zwłaszcza przy pracy z monitorami ekranowymi, należy przeprowadzać. Pracownicy powinni być również zapoznani ze sposobami ochrony przed zagrożeniami wypadkowymi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK