| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Jak zakwalifikować pracownika na szkolenie okresowe?

Jak zakwalifikować pracownika na szkolenie okresowe?

W firmie zatrudniamy pracowników zajmujących się przygotowaniem wysyłki produktów do klienta. Praca polega na zebraniu potrzebnych produktów do wspólnego opakowania oraz oznakowania i przygotowania ich do wysyłki. Pracownik po zebraniu produktów na podstawie komputerowej specyfikacji zamyka karton, drukuje etykietę adresową i nakleja ją na opakowanie. Prace te zwykle wykonują pracownicy magazynu. Jednak część tych prac wykonuje również pracownik sekretariatu (reklamacje, zwroty itp.). Wszyscy pracownicy wykonują pracę przy komputerze, a ciężar paczek nie przekracza kilku kilogramów. Do niedawna pracownicy magazynu szkoleni byli jako robotnicy, zaś pracownicy biura jako pracownicy administracyjno-biurowi. Ostatnio jednak zwrócono nam uwagę, że taki podział jest niewłaściwy. Jaka jest różnica między tymi grupami i według jakiego programu powinni być oni szkoleni?

Obie grupy pracowników należy zakwalifikować do grupy pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych, ale zagrożenia związane z tą pracą należy włączyć do programu szkolenia, można też zwiększyć częstotliwość szkoleń.

UZASADNIENIE

Coraz trudniej jest jednoznacznie rozgraniczyć poszczególne grupy pracowników, szczególnie zatrudnianych w magazynach, biurach itp.

Dodatkowo konstrukcja obowiązującego w chwili obecnej rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp nie ułatwia sprawy. W rozporządzeniu tym znajdujemy m.in. właśnie określenie „pracownik administracyjno-biurowy”. W rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy nie sprecyzowano tego określenia. Trudno również znaleźć definicję pracownika administracyjno-biurowego w innych źródłach.

Przyjmuje się, że robotnik to osoba świadcząca pracę najemną w zakładzie przemysłowym lub na terenie budowy, w większości niewymagającą szczególnych kwalifikacji lub wykształcenia. Najczęściej jest to prosta praca fizyczna pod nadzorem. Jest bardzo nisko płatna i wymaga dobrego ogólnego stanu zdrowia fizycznego.

Robotnik to osoba wykonująca pracę niewymagającą szczególnych kwalifikacji. W opisanej sytuacji do wykonywania podstawowej pracy potrzebne są konkretne umiejętności, np. obsługa komputera oraz znajomość specjalistycznego oprogramowania, a w takiej sytuacji nie można mówić o pracy niewymagającej kwalifikacji.

W opisanej sytuacji mamy więc do czynienia z pracownikami administracyjno-biurowymi, a świadczy o tym charakter wykonywanych czynności. Pracownicy pracujący w magazynie oraz pracownik sekretariatu, o których mowa w opisanej sytuacji, powinni przejść szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych, tym bardziej że szkolenie to, zgodnie z zapisami w załączniku do rozporządzenia, jest przeznaczone m.in. dla pracowników zatrudnionych przy obsłudze monitorów ekranowych, a w ramowym programie szkolenia okresowego znajduje się temat „Problemy związane z organizacją pracy biurowej, z uwzględnieniem zasad ergonomii, w tym stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe i inne urządzenia biurowe”. Do programu szkolenia należy włączyć zagadnienia związane z transportem ręcznym i specyficznymi zagrożeniami wynikającymi z tej pracy.

Warto pamiętać, że w przypadku łączenia pracy w sekretariacie z pracą polegającą na pakowaniu i wysyłce zagadnienia związane z pakowaniem i przenoszeniem paczek uwzględnić trzeba przede wszystkim w programie instruktażu stanowiskowego. A jeżeli w momencie przeprowadzania instruktażu nie przewidywano wykonywania przez pracownika prac związanych z pakowaniem i wysyłką, instruktaż stanowiskowy należy przeprowadzić ponownie, jak przy zmianie stanowiska pracy.

WAŻNE!

Czasokresy szkoleń (od szkolenia do powtórki szkolenia) można skracać w stosunku do podanych w rozporządzeniu. Jeśli pracodawca stwierdzi, że szkolenie przeprowadzane raz na 6 lat to zbyt odległy termin, powinien w szczegółowym programie zapisać odpowiednio skrócony okres, np. do 3 lat.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK