| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jak ustalić wysokość dofinansowania do zakupu okularów korygujących wzrok

Jak ustalić wysokość dofinansowania do zakupu okularów korygujących wzrok

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Przy ustalaniu prawa do dofinansowania znaczenie ma również liczba godzin spędzanych przez pracownika na pracy przy komputerze.

WAŻNE

Do ubiegania się pracownika o dofinansowanie do zakupu okularów nie jest wymagany wniosek zatrudnionego.

Ponieważ ustawodawca nie określił żadnego sposobu ustalania wysokości dofinansowania, pracodawca powinien ustalić zasady i wysokość zwrotu w porozumieniu z pracownikami. Pracodawca może ustalić zwrot każdej kwoty wynikającej z faktury (bez żadnych ograniczeń) albo oszacować określony limit kwoty, np. od 150 zł do 350 zł, z uwzględnieniem zaleceń lekarza dotyczących parametrów, jakie powinny mieć okulary. Pracodawca, chcąc wyznaczyć limit refundacji, powinien zorientować się w cenach rynkowych szkieł, oprawek i usług w zakładach optycznych na terenie działania firmy. Tak skalkulowana kwota refundacji będzie bowiem najbardziej dostosowana do realiów.

PRZYKŁAD

Pracodawca ustalił w regulaminie wynagradzania dofinansowanie do okularów korygujących wzrok dla pracowników, którzy spełniają warunki do jego otrzymania. Ze względu na dużą rozpiętość cenową okularów (w zależności od parametrów szkieł i oprawek) w kilku zakładach optycznych na terenie Torunia, gdzie działa firma, dofinansowanie kosztów zakupu okularów ustalono w wysokości od 250 zł do 400 zł. Zwrot jest dokonywany na podstawie przedłożonej przez pracownika faktury zakupu. Kwota dofinansowania zawiera koszt szkieł, oprawek i robocizny.

Zarówno przekazane pracownikowi świadczenie rzeczowe w postaci okularów, jak i świadczenie pieniężne stanowiące zwrot kosztów ich zakupu przez pracownika są zwolnione z podatku dochodowego oraz składek ZUS. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej z 16 marca 2011 r. (sygn. DD3/033/30/CRS/11/95). Jak wynika ze stanowiska MF, zwolnione z podatku od osób fizycznych są zarówno standardowe okulary, jak i soczewki kontaktowe, jeżeli lekarz specjalista w wyniku badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej zaleci pracownikowi stosowanie przy obsłudze monitora szkieł (soczewek) kontaktowych zamiast okularów.

Pracodawca powinien jednak pamiętać, że zwolnienie z podatku świadczenia z tytułu zapewnienia przez niego okularów ma zastosowanie, jeżeli zostaną łącznie spełnione następujące warunki:

  • badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę stosowania okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego, co potwierdzi aktualne zaświadczenie lekarza medycyny pracy,
  • pracodawca w regulaminie pracy lub w innym akcie wewnętrznym określił maksymalną kwotę refundacji,
  • zakup udokumentowany jest fakturą, przy czym bez znaczenia jest, czy fakturę wystawiono na pracownika, czy na pracodawcę,
  • pracownicy użytkują monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy,
  • okulary przewidziane do pracy przy obsłudze monitora ekranowego są zaopatrzone w specjalne powłoki antyrefleksyjne (okulary korygujące), przy czym mogą to być zarówno okulary, które jednocześnie korygują wadę wzroku, jak i okulary, które tej dodatkowej właściwości nie mają – w przypadku pracowników nieposiadających wady wzroku.

WAŻNE

Dofinansowanie do okularów może zostać wypłacone odrębnie lub z wynagrodzeniem za pracę.

Podstawa prawna

  • art. 2376 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)
  • § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973)
  • art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
  • § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK