| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Przejęcie zakładu pracy a obowiązki bhp

Przejęcie zakładu pracy a obowiązki bhp

Pracodawca na mocy art. 231 Kodeksu pracy przejął część zakładu pracy a z nim kilkunastu pracowników. Czy ma prawo domagać się od byłego pracodawcy o całość dokumentacji pracowniczej (akt osobowych) w tym potwierdzenie przeprowadzenia szkoleń z zakresu bhp i badań lekarskich? Czy ma obowiązek poddania pracowników badaniom lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanych stanowiskach? Czy musi ponownie przeszkolić przejętych pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy?

Zazwyczaj przejęci pracownicy wykonują pracę na dotychczasowych stanowiskach, nie ma więc konieczności ponownego kierowania ich na badania lekarskie jak również ponownego przeprowadzania szkoleń na zajmowanych przez nich stanowiskach. Jeżeli przejęci pracownicy wykonywać będą pracę na innych stanowiskach, stosowane są zasady przyjęte w takich przypadkach, tj. poddanie pracowników szkoleniu stanowiskowemu z zakresu bhp oraz skierowanie pracowników na badanie lekarskie w celu uzyskania orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W takim przypadku dotychczasowy oraz nowy pracodawca powinni porozumieć się co do formy oraz terminu przejęcia akt osobowych pracowników jak również wszelkich innych dokumentów związanych ze stosunkiem pracy (stanowią one własność nowego pracodawcy).

Pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac. Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. Nie jest więc wymagane w przypadku przejęcia pracowników, gdy wykonują oni pracę na tych samych stanowiskach.

Analogicznie stosowane są zasady dotyczące badań lekarskich pracowników, stwierdzających brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku oraz oceny ryzyka zawodowego.

Podstawa prawna:

  • art. 231, art. 2373, art. 2374 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »