| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Kiedy należy przeprowadzić badania okresowe?

Kiedy należy przeprowadzić badania okresowe?

Po trwającej ponad 2 miesiące chorobie pracownika skierowaliśmy go na badania kontrolne. Zaświadczenie, które uzyskał od lekarza medycyny pracy, wskazuje, że badania lekarskie są ważne do 14 grudnia 2011 r. Pracownik posiada jednak zaświadczenie z wcześniej wykonanych badań okresowych z datą ważności do 20 lutego 2012 r. Czy w takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani skierować pracownika na kolejne badania w terminie określonym w zaświadczeniu z badań kontrolnych? Czy badania kontrolne potwierdzają jedynie fakt, że pracownik może w dalszym ciągu wykonywać pracę na danym stanowisku, a wiąże nas termin kolejnego badania określony w zaświadczeniu z badań okresowych?

Na kolejne badanie okresowe powinni Państwo skierować pracownika po upływie ważności badań kontrolnych, a nie wcześniej przeprowadzonych badań okresowych. Orzeczenie lekarskie uzyskane w czasie badań okresowych staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika (np. po niezdolności do pracy z powodu długotrwałej choroby).

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 Kodeksu pracy). Osoby przyjmowane do pracy podlegają zatem wstępnym badaniom lekarskim, które mają na celu określenie, czy cechy fizyczne i psychiczne kandydata na pracownika umożliwiają mu wykonywanie danej pracy w warunkach, jakie zostały stwierdzone na określonym stanowisku, bez ryzyka wystąpienia niekorzystnych zmian w stanie zdrowia. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają także pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe (art. 229 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy).

Badania okresowe są natomiast przeprowadzane w celu sprawdzenia, czy pracownik jest nadal zdolny do pracy na zajmowanym dotychczas stanowisku pracy. Termin badania okresowego wyznacza lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Częstotliwość wykonywania badań profilaktycznych określają wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników, stanowiące załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Jednak wystawiając orzeczenie lekarz może wyznaczyć krótszy termin następnego badania, niż określony we wskazówkach metodycznych, gdy uzna to za niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia osoby przyjmowanej do pracy lub pracownika.

Wydane przez lekarza medycyny pracy orzeczenie o zdolności do pracy na danym stanowisku (z badań wstępnych lub okresowych) jest zatem ważne przez okres wskazany w tym orzeczeniu. Okres ten może jednak ulec zmianie w przypadku długotrwałej choroby pracownika. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany do skierowania pracownika na badania kontrolne w celu uzyskania informacji o braku przeciwwskazań do wykonywania przez niego pracy po chorobie trwającej powyżej 30 dni (art. 229 § 2 Kodeksu pracy).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »