| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Praca u dwóch pracodawców - obowiązek wykonania wstępnych badań lekarskich

Praca u dwóch pracodawców - obowiązek wykonania wstępnych badań lekarskich

Zatrudniam księgową na 1/5 etatu. Wiem, że na pozostałą część etatu jest zatrudniona w innej firmie również na stanowisku księgowej. Czy muszę taką pracownicę kierować na wstępne badania lekarskie, jeżeli badania zostały już wykonane w innej firmie?

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZMIANY WE WSTĘPNYCH BADANIACH DO PRACY

Tak, muszą Państwo skierować pracownicę na wstępne badania lekarskie. W tym przypadku nie ma znaczenia fakt, że badania zostały wcześniej wykonane na podstawie skierowania wydanego przez innego pracodawcę.

Przed rozpoczęciem pracy przez pracownika pracodawca ma obowiązek skierować go na badania do lekarza medycyny pracy, który stwierdzi brak przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku. Każdy pracodawca musi skierować nowo przyjętego pracownika na badania lekarskie odrębnie, gdyż badania wykonane u poprzedniego pracodawcy lub innego zatrudniającego pracownika równolegle są nieważne. Jak podkreśla Sąd Najwyższy, aktualnym orzeczeniem lekarskim jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim określonym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym czasie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika (wyrok SN z 18 grudnia 2002 r., I PK 44/02, OSNP 2004/12/209).

Badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą (art. 229 § 1 k.p.). Z brzmienia powołanego przepisu wynika, że zawarty w nim katalog sytuacji, w których nie trzeba wykonywać badań wstępnych, ma charakter zamknięty. Biorąc pod uwagę powyższe, należy przyjąć, że w opisanej w pytaniu sytuacji pracodawca nie jest zwolniony od skierowania przyszłego pracownika na wstępne badania lekarskie, mimo że posiada on zaświadczenie o ważnych badaniach okresowych wykonanych na potrzeby innego pracodawcy.

Pracodawca, kierując pracownika na badania lekarskie, ma obowiązek wystawić stosowne skierowanie, które powinno zawierać:

  • określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane, tj. czy jest to badanie wstępne, okresowe czy kontrolne,
  • w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy – określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
  • w przypadku pracowników – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
  • informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, o których mowa powyżej, czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Pracodawca powinien w skierowaniu podać wszystkie czynniki szkodliwe lub uciążliwe w środowisku pracy oraz dołączyć aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na danym stanowisku (§ 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy – DzU nr 69, poz. 332 ze zm.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »