| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Częstotliwość refundacji okularów korygujących wzrok

Częstotliwość refundacji okularów korygujących wzrok

Pracownica, która w ubiegłym roku miała zrefundowane okulary, zwróciła się do mnie ponownie z prośbą o nowe okulary. Tłumaczyła, że poprzednie okulary zbiły się i uległy zniszczeniu. Czy są jakieś przepisy, które mówią, ile razy pracodawca ma zwracać koszty okularów? Ponadto proszę o wskazanie ogólnych zasad dotyczących refundacji za okulary. Do jakiej kwoty pracodawca powinien refundować pracownikowi zakup okularów? Czy pracodawca ma zwracać za całe okulary czy tylko za część? Czy faktura powinna być wystawiona na firmę?

Ogólne przepisy nie regulują kwestii wysokości ani częstotliwości refundacji okularów korygujących wzrok. Powinny być one zawarte w przepisach wewnętrznych.

Za pracownika pracującego przy komputerze uważa się podwładnego, który wykonuje pracę przy komputerze przynajmniej przez połowę dobowego czasu pracy. Takim osobom pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary korygujące wzrok, które będą zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Obowiązek ten istnieje także w przypadku stażystów i praktykantów.

Jak wynika z powyższego, obowiązek noszenia okularów musi być skutkiem wizyty u lekarza medycyny pracy, na które skierował pracownika pracodawca. Przepisy nie określają natomiast, jak często pracownik może wnosić o refundację ani ile powinna wynosić kwota takiego zwrotu. Kwestie te powinny zostać uregulowane w przepisach wewnętrznych. Pracodawca powinien ustalić konkretne zasady dotyczące sposobu i wysokości refundacji za zakup okularów korekcyjnych obowiązujące w jego firmie (np. ustalić, że dokonuje zwrotu do 400 zł, bez względu na to, jakie koszty poniósł pracownik, nie częściej niż raz na 3 lata).

W sprawie refundacji przez pracodawcę kosztów okularów korygujących wzrok do pracy przy komputerze wypowiadała się również Państwowa Inspekcja Pracy, gdzie stwierdzono, że pracodawca może mieć wątpliwości, co do obowiązku ponoszenia pełnych kosztów wykonania okularów. Względy słuszności przemawiają jednak za tym, aby pracodawca ponosił pełny koszt robocizny i szkieł o parametrach oznaczonych przez lekarza. Nie ma natomiast żadnych formalnoprawnych przeszkód, aby pracodawca ograniczył swój udział w ponoszeniu kosztów oprawy poprzez ustalenie kwoty partycypacji nie niższej jednak niż koszt oprawy odpowiadającej co najmniej standardowi podstawowemu.

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe nie reguluje również kwestii, na jakiej podstawie ma nastąpić refundacja. Czy pracownik musi przedstawić rachunek czy fakturę, a jeżeli fakturę, to czy powinna być ona wystawiona na firmę czy na pracownika? Wydaje się, że faktura może być wystawiona na pracownika, który przedstawia ją pracodawcy, dołączając zaświadczenie lekarza stwierdzające konieczność stosowania okularów.

W opisanej w pytaniu sytuacji należy stwierdzić, że jeżeli w jego zakładzie pracy nie ma przepisów normujących częstotliwość refundacji kosztów okularów korekcyjnych, to od jego decyzji zależy, czy zwróci pracownicy koszt nowych okularów, których zakupu dokonała po roku od poprzedniej refundacji w związku z ich zniszczeniem, a nie z pogorszeniem się wzroku.

Podstawa prawna:

  • art. 207 k. p.,
  • § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK