| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Czy wózki widłowe bez osłon bocznych (drzwi) mogą być użytkowane zimą na otwartej przestrzeni?

Czy wózki widłowe bez osłon bocznych (drzwi) mogą być użytkowane zimą na otwartej przestrzeni?

W naszym magazynie korzystamy z wózka widłowego. Kilka razy w tygodniu wózek używany jest do rozładunku towarów na zewnątrz magazynu. Czy powinniśmy taki wózek wyposażyć w kabinę z drzwiami bocznymi?

Nie ma takiego wymogu, jeśli:

– producent wózka nie nakazał takiego rozwiązania w dokumentacji wózka,

– warunki atmosferyczne pozwalają na pracę wózka na zewnątrz.

UZASADNIENIE

Podstawową kwestią jest sprawdzenie wskazań producenta. Trzeba pamiętać o tym, że producent mógł zaprojektować wózek widłowy bez osłon do użytku tylko w pomieszczeniach zamkniętych.

Przy zakupie wózka otrzymujemy dokumentację, w tym instrukcję obsługi. W instrukcji producent ma obowiązek wskazać przewidywane zastosowania wózka oraz wykluczyć ewentualnie zastosowania niezgodne z przeznaczeniem.

Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, to należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowania wózków z napędem silnikowym reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym.

Niedopuszczalne jest używanie wózków:

  • do przewożenia ładunków niedostosowanych do wymiarów platformy ładunkowej wózka,
  • w miejscach o nawierzchni i jej nachyleniu nieodpowiadającym warunkom określonym w dokumentacji techniczno-ruchowej wózka,
  • w miejscach o niesprawdzonej wytrzymałości podłoża lub o wytrzymałości mniejszej niż wymagana dla obciążonego wózka,
  • w miejscach nieoświetlonych, chyba że wózek wyposażony jest w światła odpowiednie do rodzaju i miejsca wykonywanej pracy,
  • do pchania innych pojazdów lub do ciągnięcia wózków doczepnych, jeżeli ich liczba lub masa ładunku przekraczają dopuszczalne wielkości określone przez producenta,
  • w warunkach niestabilnego lub śliskiego podłoża uniemożliwiającego bezpieczne manewrowanie transportowanym ładunkiem oraz obciążaniem wózka ponad jego dopuszczalną ładowność (§ 16 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym).

Pracodawca musi zapewnić pracownikowi bezpieczne i odpowiednie do rodzaju pracy warunki pracy. Używanie wózków na oblodzonym lub nieodśnieżonym terenie może grozić przewróceniem się wózka lub kolizją na skutek poślizgu, a także spowodować inne zagrożenia. Dlatego dopuszczenie do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych wymaga oceny przełożonego.

WSKAZÓWKA!

Jeśli pracownik pracuje jako operator wózka na zewnątrz, a wózek nie ma kabiny, to pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikowi m.in. odpowiedniej ocieplanej odzieży (np. w okresie jesienno-zimowym) czy odpowiednich pomieszczeń, w których pracownik będzie mógł się ogrzać, a także do zapewnienia posiłków profilaktycznych.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (DzU nr 70, poz. 650 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK